Zafer Tunç

Karne kaygısının sonuçları...

Zafer Tunç

Okulun en heyecanla beklenen günü hem öğrenciler hem de veliler için kuşkusuz karne günüdür. Bu heyecan alınan notlara göre bazen tatlı bir mutluluğa bazen de üzüntüye yol açabiliyor.

Her ne kadar "Notlar hayatın belirleyici bir unsuru değildir, bu yüzden karnelerde derin manalar aramak doğru olmaz." desek de veliler için bu durum hiç de gerçekçi değil.

Her ebeveyn çocuğunun güzel bir gelecek kurması için başarılı olmasını arzu eder. Bu yüzden beklediği başarıların somut göstergesi olarak karnelere ciddi bir anlam yükler.

Karneleri hiç ciddiye almayalım demiyorum ama karnelerdeki olası düşük notlar gerekçesi ile tatili hem öğrenciye hem velilere zehir etmek bir çözüm olamaz.

‘Karne kaygısı’ nedeniyle öğrenciler anksiyete problemleri yaşamakta ve bu da hayat boyu süren travmalara yol açmaktadır.

Karne notları öğrencilerin eksiklerini tamamlaması bakımından bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bunun ötesinde bir yorum öğrencinin o dönem içerisinde gösterdiği emek ve çabaya haksızlık olur.

Birçok öğrenci ailesinin kendisini başka öğrenci ile kıyaslamasından ötürü karne heyecanına psikolojik işkence yaşarcasına kaygı ile yaklaşıyor.

Ailelerin bu yanlış tutumu başarılı öğrencilerin bile zamanla kendisini başarısız hissetmesine yol açmaktadır. Oysa karne notları ne olursa olsun her öğrencinin bir performans koyduğunu unutmamak gerekir.

Öğrencilerin başarısına etki eden birçok faktör varken suçlayıcı bir dille karne notlarını yetersiz görerek öğrenciyi yermek hakiki bir çözüm olmayacağı gibi mevcut başarısının dahi altında sonuçlar doğurabilir.

Ailelere burada önemli bir sorumluluk düşüyor. Okulda sınav ve karne stresleri ile zaten psikolojik olarak hırpalanan çocuklara empati ile yaklaşmak icap eder.

Karne heyecanını olumlu yaşamaları için onlara yardımcı olmak gerekiyor.

Gerçi internet üzerinden ulaşılabilen notlar vasıtası ile karne heyecanı eski anlamını yitirdi.

Yine de karneyi alınca çocukların sevinçle eve döndükleri ve tatillerinin mutlu geçtiği günler olması dileğiyle...

Yorumlar 1
Deniz 19 Ocak 2023 19:17

Bizim öğrenciliğimizdeki karne heyecanları kalmadı artık…

Yazarın Diğer Yazıları