Tüp mide ameliyatı için Van'a geliyorlar !

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abbas: 'Hastalar artık büyük merkezlerden, İstanbul'dan, İzmir'den, Ankara'dan Van'a tedavi olmaya geliyor. Bu durum bizim için gurur vericidir." dedi.

Tüp mide ameliyatı için Van'a geliyorlar !
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tüp mide ameliyatına ilişkin açıklamalarda bulunan Arvas, Van'ın yanı sıra çevre illerden ve komşu ülkelerden gelen, gösterdikleri çaba ve uyguladıkları diyetlere rağmen kilo veremeyenlere tüp mide ameliyatlarını başarıyla yaptıklarını söyledi. Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların yüzde 10 ila 20'sinde yeniden  kilo artışı yaşanabildiğini belirten  Arvas, bu durumlarda yeniden cerrahi müdahale yapılması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında obezite sıklığının en çok görüldüğü ülkeler arasında yer aldığına dikkati çeken Aras, şöyle konuştu:

"Türkiye'de şu an yaklaşık 8 milyon kişinin ameliyat endikasyonu var. Merkezimizde tüp mide ameliyatları yapılıyor. Endikasyona göre farklı ameliyatlar da yapıyoruz. Kimi hastalar obezite ameliyatlarının ardından hedeflenen kiloya ulaşamayabiliyor. Yapılan tüp mide ameliyatlarının yüzde 10 ila 20'sinde hastalar tekrar kilo alabiliyor. Böyle durumlarda yeniden cerrahi yöntemle ameliyatların yapılması gerekiyor. İstanbul'dan gelen ve daha önce obezite ameliyatı geçirmiş fakat tekrardan kilo almaya başlayan 2 hastaya revizyon cerrahisi işlemi uyguladık. Bu işlemler normalden farklıdır. Normalde komplikasyon oranı 1 ise revizyon cerrahisi yaptığımız durumlarda bu komplikasyon oranı 4 katına kadar çıkabilmektedir. Ameliyat daha uzun sürebiliyor. Hastalar artık büyük merkezlerden, İstanbul'dan, İzmir'den, Ankara'dan Van'a tedavi olmaya geliyor. Bu durum bizim için gurur vericidir."

Bakmadan Geçme