20 günlük ömrü olan çiçeği bıçakla kestiler

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde görsel şölen sunan ve ortalama 20 günlük ömrü bulunan ters lalelere kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce bıçakla zarar verilmesi tepkiye neden oldu.

20 günlük ömrü olan çiçeği bıçakla kestiler
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde görsel şölen sunan ve ortalama 20 günlük ömrü bulunan ters lalelere kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce bıçakla zarar verilmesi tepkiye neden oldu.

Halk arasında ’ağlayan gelin’ veya ’hüzün çiçeği’ olarak bilinen ters laleler, genellikle doğu bölgesinde açmaya başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte açan ters laleler, doğaseverler ve fotoğraf sanatçılarından yoğun ilgi görüyor. Yılda 20 gün yaşayabilen ve koruma altına alınan çiçeğin dün haberini yapmaya giden gazeteci Ferhat Yiğit, gördüğü manzara karşısında şok yaşadı. Koparan, zarar veren ya da kıranlara 387 bin 141 TL ceza uygulanmasına rağmen kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çok sayıda çiçeğe sap kısmından bıçak darbesi vurulduğunu gören Ferhat Yiğit, "Buraya haber yapmaya geldik. Çok güzel bir manzara var, fakat gördüğünüz üzere buradaki ters laleleri kesmişler. Bıçak izi var. Bu kişi veya kişilerin tespit edilip para cezasına çarptırılması gerekiyor. Doğamızın korunması gerekiyor. İnsanlarımıza buradan çağrıda bulunuyorum, lütfen doğamıza zarar vermeyelim" dedi.

Bakmadan Geçme