Fakir Yılmaz

Kurul devlet alacaklarını ötelemeli

Fakir Yılmaz

Bugün atadığı bürokrat bakanlarla, 'Bakanlar Kurulu Toplantısı' yapacak olan seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisinin de esnaflıktan gelen bir vatandaş olarak esnafın yani bugünlerde bir hayli zorda olan işveren, iş insanlarının devlete olan borçlarını ötelemeli, son yapılandırma taksitlerini uzatmalı!

Aynı Erdoğan, toplayacağı bürokrat bakanlarından akıl ve fikirden çok, birer memory olarak kendilerinden çalışmaları hakkında brifing alacağı gibi piyasaların durumunu da soracağını orada olmasam da herkes gibi bende biliyorum..

Evet, bugünki Bakanlar Kurulu Toplantısındaki sonuç bildirgesinde, kendisinin önerisi ve emiri ile asgari ücret yükünün yanı sıra yeni vergiler, yeni zamlar, mevcut sgk ve bağkur borçları gibi birçok sıkıntı ile baş başa olan esnafa vereceği en güzel müjde esnafın yani iş dünyasının devlete olan borçlarının silinmese de ötelendiğini açıklamasıdır..

Çünkü bu ayın sonunda ilk taksidinin ödenmesi gereken aksine bozduracağı bilinen sgk, vergi, bağkur, belediye gibi bir çok yapılandırmanın ilk taksidinin ödemesinin en azından iki ay uzatıldığı açıklanmalı, söylenmeli ve acil olarak imzalamalı.
"Biz neyin satılacağını, neyin satılmayacağını iyi biliriz." diyen aynı Erdoğan'ın yüzde yüzü geçen hatta devalüasyonda olan ekonominin dolar gibi ülkenin şekerini de arttırıp,  iş dünyasını da boğduğunu en iyi bilen bir eski esnaf,  "Ben ekonomistim." diyen 21 yıllık iktidar, yerel seçimlerde ülkenin ekonomisinin bel kemiği İstanbul'u da isteyen aynı Erdoğan cumhurbaşkanı olarak esnafın ve iş dünyasının da içinde bulunduğu cumhuru en iyi anlayan biri olarak beşliler denenlere gösterilen vergi, sgk gibi borçları ötelemeli ve atacağı imza ile ertelemelidir. 

Aksine kendisinin atadığı ve her an görevden alabileceği bakanların toplanacağı bugünkü ve sonrasındaki toplantılarda böyle bir önerinin bürokrat bakanlarınca kendisine söylenemeyeceklerini de benden daha iyi bilen aynı Erdoğan, iş barışı sağlayacak iki adım ve imza daha atmalıdır..

O da; "Haydi hep birlikte ülkeyi kurtarmaya.” diyerek geniş kapsamlı bir genel affın da istendiğini ve bu iki önerimizin yapılması halinde hem ekonomi,  hem cumhur hemde yerel seçimlere doğru giden kendisinin de rahat bir nefes alacağını düşünüyor, bugünkü Bakanlar Kurulunun bu haberlerle sona ermesini umuyorum.

Aksine günlerdir yirmi yediyi zorlayan doların bu gidişle yirmi sekizi geçeçeği gibi otuz ve ötesini göreceği kesin gibidir.

Yazarın Diğer Yazıları