Munzur Çayı'nın 'akvaryum' görüntüsü büyülüyor

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki Munzur Çayı, barındırdığı su altı canlıları, berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle görenleri adeta doğal akvaryum şöleni sunuyor.

Munzur Çayı'nın 'akvaryum' görüntüsü büyülüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Munzur ve Mercan dağları arasında kurulu bin 500 rakımlı Ovacık ilçesi, yılın her döneminde çevre il ve ilçelerden çok sayıda turisti ağırlıyor.El değmemiş doğasıyla öne çıkan ilçe, Munzur Vadisi Milli Parkı, Munzur Gözeleri, Karagöl, Katır Gölleri ve Mercan Kanyonu gibi güzelliklere ev sahipliği yapıyor.

İlçedeki Ziyaret köyünden doğarak akan Munzur Çayı, özellikle yaz aylarında trekking, kamp, rafting ve yüzme meraklılarının uğrak yeri oluyor.

Nesli koruma altında olan kırmızı benekli alabalık ile su samurlarının yaşadığı Munzur Çayı, akbalık, sazan, kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve ördek gibi türlerin de üreme alanı oluyor. Doğa tutkunu Onur Bal, Tunceli'nin doğal, tarihi ve kültürel alanlarıyla öne çıktığını söyledi.Kentin dört mevsim farklı güzellikler sunduğunu belirten Bal, Ovacık'ın her yıl turistler tarafından gezildiğini dile getirdi.

"GEÇTİĞİ GÜZERGAHLARA HAYAT VERİYOR"

Munzur Çayı'nın kent için büyük önemi olduğunu vurgulayan Bal, "Bu çay Ziyaret köyünden doğarak Uzunçayır Baraj Gölü'ne karışıyor. Munzur Çayı geçtiği güzergahlara hayat veriyor. Munzur Çayı'nın kıyısında çeşit çeşit ağaç türleri ve bitkiler var. Ayrıca çayın sularında kırmızı benekli alabalık ile çeşitli canlı türleri yaşam buluyor." dedi.

"BU DOĞAYA HERKESİN SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR"

Bal, zamanının çoğunu doğada geçirdiğini belirterek, "Munzur Çayı'nın kıyısında gezinti yapıyorum. Doğadaki kuşları, kelebekleri ve Munzur'daki balıkları yakından görüntüleme fırsatı buluyorum. Bu doğaya herkesin sahip çıkması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme