Malatya Kayısısı kitabı yayımlandı

Malatya'nın köklü geçmişini günümüze taşımak amacıyla Malatya Valiliği tarafından yürütülen kitap yayımcılığı çalışmaları arasına 'Malatya Kayısısı Kitabı' da eklendi

Malatya Kayısısı kitabı yayımlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya Valiliği sanatsal ve kültürel değerlerini yaşatmak, sosyo-ekonomik potansiyeli ortaya koymak, tüm yönleriyle Malatya’nın zaman içerisinde yaşadığı dönüşüm ve değişimi anlaşılır kılmak, bu amaçla bilgi-belgelerin kayıt altına alınıp korunarak öğrenci, araştırmacı ve okulların kullanımına sunulması amacıyla kitap yayımı çalışmalarına devam ediyor.

MALATYA KİTAPLIĞI’NIN 40. KİTABI MALATYA KAYISISI OLDU

Malatya Valiliği tarafından 2011 yılında Malatya Kitaplığı Projesi başlatılmış, bugüne kadar bu proje kapsamında 39 adet kitap yayımlanmıştı. Malatya Kitaplığı’nın 40. kitabı olan 'Malatya Kayısısı' kitabı , Prof. Dr. Bayram Murat Asma tarafından hazırlanarak Malatya Kitaplığı Projesi kapsamında yayımlandı.

KİTABIN İNGİLİZCE BASKI HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR

Malatya Valiliği’nin öncülüğü ve destekleriyle hazırlanan kitabın baskıya hazırlık süreci İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütüldü. Kayısı ile ilgili günümüze kadar hazırlanmış en kapsamlı kaynak özelliği taşıyan kitabın İngilizce baskısının da hazırlık süreci devam ediyor.

KAYISIYA DAİR HER ŞEY BU KİTAPTA YER ALIYOR

Malatya Kayısısı kitabının içerisinde, 'Kayısının Tarihçesi, Kayısının Anavatanı, Kayısının Dünyaya Yayılışı, Kayısı Üretim Tarihi, Günümüzde Kayısı Üretimi, Malatya Kayısısının Tarihçesi, Tarihi Kaynaklarda Kayısı, Kayısıda Kükürtleme, Tarihi İki Rapor, Bahçe Tesisi ve Kayısı Yetiştiriciliği, Kayısı Çeşitleri, Kayısı Ekonomisi ve Endüstrisi, Coğrafi İşaret ve Malatya Kayısısı, Malatya Kayısısının Faydaları, Kayısılı Yemek ve Tatlılar' , başlıkları yer alıyor. Kitap Asma’nın yıllar içerisinde kayısı alanında yapmış olduğu araştırma, inceleme ve çalışmalara dayanıyor.

Alanında birçok bilimsel makalesi ve kitabı da bulunan Prof. Dr. Asma’nın yazdığı, birçok güncel ve tarihi fotoğrafın yer aldığı 224 sayfalık kitap, Malatya kayısısını her yönüyle ele alıyor. Kayısının şehir ekonomisine katkısının yanı sıra tarihsel süreç içerisinde üretiminin nasıl bir seyir izlediği, kültürüne ve sosyal yaşantısına katkısı da kitap içerisinde ayrıntılı biçimde işleniyor.

Bakmadan Geçme