Fırat Üniversitesi artık dünyanın bin üniversitesi arasında!

Türkiye'nin en iyi 20 üniversitesinin yer aldığı araştırma üniversiteleri arasında yer alan Fırat Üniversitesi bu defa dünyanın ilk bin üniversitesi arasında yerini aldı.

Fırat Üniversitesi artık dünyanın bin üniversitesi arasında!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Başarılarına bir yenisini daha ekleyen Fırat Üniversitesi, büyük bir başarıya imza atarak uluslararası derecelendirme kuruluşu ‘Shangai Ranking Consultancy’ tarafından yapılan 2022 yılı Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasında ilk bin  üniversite arasında yer aldı.

Listeye Türkiye’den 11 üniversite girme başarısını gösterirken; Fırat Üniversitesi Türkiye’de 6 -11. sıra aralığında yer aldı. Sıralama, öğretim elemanlarına ait Nobel Ödülü, bilimsel makale sayısı, yüksek atıf yapılan araştırmacıların sayısı, doğa ve bilim dergilerinde yayımlanan makale sayısı, yayın sayıları göstergelerine göre yapılıyor.

Listeye Türkiye’den giren üniversiteler ise,  İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, başarılarından ötürü Fırat Üniversitesi akademik ve idari personelini tebrik ederek, hedeflerinin bütün derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan sıralamada dünyada ilk bin içerisinde; ülkede ise ilk 10 üniversite arasında yer almak olduğunu söyledi.

Türkiye’deki 20, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ise 2 Araştırma Üniversitesinden birinin Fırat Üniversitesi olduğunu belirten Prof. Dr. Göktaş, proje tabanlı özellikle kamu ve sektör işbirliğinde gerçekleştirilen çalışmaların sayısını arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Bakmadan Geçme