Erzincanlılar oruçlarını çeşmelerden akan maden suyu ile açıyor

Erzincanlılar iftar öncesi çeşmelerden akan doğal maden suyundan almak için Ekşisu Mesire Alanı'na gidiyor

Erzincanlılar oruçlarını çeşmelerden akan maden suyu ile açıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kent merkezine 14 kilometre mesafede yer alan ve Erzincan Belediyesi'ne ait mesire alanına gelen vatandaş, hazmı kolaylaştıran doğal maden suyundan almak için sıraya giriyor. Araçlarıyla bölgeye gelen vatandaş, iftar öncesi yanlarındaki bidon ve şişeleri maden suyuyla doldurup evlerine götürüyor.

Hazmı kolaylaştırması, mineral ve tuz kaybını kısa sürede gidermesi nedeniyle ramazanda da tercih edilen ve yörede 'ekşi su' olarak bilinen doğal maden suyu, vatandaşlar tarafından  özellikle iftarda tüketiliyor. Yöre sakinlerinden Nebi Gül, yaptığı açıklamada, orucunu "ekşi su" ile açmanın, yörede geleneksel hale geldiğini belirtti.

Maden suyunun hazmı kolaylaştırdığı için iftar sofralarında tercih edildiğini belirten Gül, "Erzincan'da yaşamanın böyle bir güzelliği var. Dışarıdan gelen insanlar bu suyun böyle boşa akıp gitmesine hayret ediyorlar. Erzincanlılar özellikle ramazan ayında bu suyu kendi imkanlarıyla buraya gelip şişelere doldurup götürüyorlar. Hazmı kolaylaştırıyor ve bu suyun iftar sofrasında bulunması ve buraya gelip insanların su doldurarak vakit geçirmeleri bir gelenek haline geldi. Ekşi su, sofralarımızın olmazsa olmazı." diye konuştu.

Vatandaşlardan Halil Duman 'da, "Burada bulunan doğal maden suyundan sürekli alıp içiyoruz. Bu suyun böbreklere ve hazımsızlığa iyi geldiği söyleniyor. Ramazanda ise buranın daha farklı bir güzelliği oluyor. Herkese tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı.

Sedat Özcan ise insanların hem vakit geçirmek hem de sağlıkları için bu çeşmelere gelerek doğal maden suyunu şişelere doldurup iftar sofralarına götürdüklerini söyledi.

Bakmadan Geçme