Erdoğan: "1 milyon Suriyelinin dönüşü için yeni hazırlık içindeyiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyelinin dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içerisindeyiz." dedi.

Erdoğan: &quot1 milyon Suriyelinin dönüşü için yeni hazırlık içindeyiz"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yurt dışındaki STK'lar ile beraber yürüteceği yeni projeler sayesinde 1 milyon Suriyelinin gönüllü olarak ülkelerine döneceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun  katıldığı bir  törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video mesaj gönderdi.

Erdoğan mesajında Suriyelilerin gönüllü dönüşüne ilişkin yeni bir projeyi açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, "Türkiye'nin sınır ötesi harekatlarını başlattığı 2016 yılından bugüne kadar oluşturduğu güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır.

Göçü sınır ötesinde tutmaya yönelik stratejimizi gönüllü geri dönüşü teşvik edecek projelerle destekliyoruz. Özellikle briket evler bu adımlardan biriydi. Şimdi de ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyelinin dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içerisindeyiz. Bu projeyi ülkemizdeki ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının desteği ile hayata geçireceğiz.”

13 BÖLGEDE YEREL MECLİSLERLE ÇALIŞILACAK

“Azez, Cerablus, Elbab, Telabyat ve Resulayn olmak üzere 13 bölgedeki yerel meclislerle birlikte yürüteceğimiz bu proje bir hayli geniş kapsamlıdır. Konuttan okul ve hastaneye kadar, günlük hayatın tüm ihtiyaçları ile tarımdan sanayiye kadar kendi kendine yeterli tüm ekonomik altyapı bu projenin içinde yer alacaktır.

İnşallah Suriye'nin diğer kısımları da güvenli hale geldiğinde oralarda da benzer çalışmaları yürüterek gönüllü geri dönüş için gerekli zemini hazırlamanın gayreti içinde olacağız."

Bakmadan Geçme