Bingöl AKUB Lideri Serhat Bürke: "AFAD'a destek olacak şekilde her an, her yerde görev almaya hazırız"

Bingöl'de gönüllü öğretmenlerin yer aldığı MEB Arama ve Kurtarma Birimi, AFAD'dan aldığı eğitimle afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulan bölgelerde görev alacak.

Bingöl AKUB Lideri Serhat Bürke: &quotAFAD'a destek olacak şekilde her an, her yerde görev almaya hazırız"
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye'nin deprem açısından riskli illeri arasında yer alan Bingöl'de, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Arama ve Kurtarma Biriminde (AKUB) gönüllü öğretmenler, aldıkları profesyonel eğitimle afetle mücadelede etkin rol oynayacak.

AFAD İl Müdürlüğü, Bingöl'de deprem ve diğer afetlerde daha iyi koordine olabilmek için sivil toplum kuruluşlarının üyelerine, çeşitli kurumların personeline, gönüllü vatandaşlara deprem, arama kurtarma, ilk yardım, olay yönetimi ve koordinasyonu, psikososyal destek gibi konularda eğitimler vermeye devam ediyor.

Depreme karşı bilinçli bir toplum oluşturmak hedeflenen eğitimlerle, İl Milli Eğitim Müdürlüğü AKUB'dan 30 gönüllü öğretmen, uzmanların verdiği teorik eğitimlerin ardından sahada yaptıkları tatbikatlarla deneyim kazandı.

Verilen eğitimlerle birlikte öğretmenler afet ve acil durumlarda refleks ve inisiyatif gücüne sahip, müdahale hızı yüksek AFAD ekipleri ile organize şekilde çalışacak seviyeye ulaştı.

Öğretmenlere aldıkları eğitim kapsamında arama kurtarma, arama kurtarmada kullanılan malzemeler, yaralı taşıma teknikleri, çadır kurulumu, üst katlardan ve kuyulardan kişi kurtarma ve insani yardım konularında bilgiler uygulamalı olarak gösterildi.

Tecrübe kazanan öğretmenler öğrencilerine de afetlere karşı farkındalık oluşturacak ve olası afetlerde görev alacak.

ARAMA KURTARMA EKİBİNDE BİRÇOK BRANŞTAN ÖĞRETMEN VAR

Bingöl AKUB Lideri Serhat Bürke, ekiplerin ilk yardım, yangın, deprem gibi birçok konuda eğitim aldığını belirtti.

Önceliklerinin okullar olduğunu vurgulayan Bürke, öğrencilere yönelik eğitim ve tatbikat yaptıklarını söyledi.

Ekiplerinin gelişmeye devam ettiğini anlatan Bürke, "AFAD koordinesinde bu çalışmaları yürütmekteyiz. İlerleyen zamanlarda operasyonel ekip olmayı hedefliyoruz. AFAD'a destek olacak şekilde her an, her yerde görev almaya hazırız." açıklamasında bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Koordinatörü Samet Şekercioğlu da gönüllü öğretmenlerin acil durumlarda müdahalede bulunması ve yetkinlik kazanması için ciddi eğitimlerden geçtiklerini dile getirdi.

AFAD ile koordineli bir şekilde eğitimleri gerçekleştirdiklerini aktaran Şekercioğlu, "AFAD her zaman yanımızda. Arkadaşlarımız her türlü acil olaya etkin şekilde müdahale edebilmek adına eğitimler görüyor, tatbikat yapıyor. Arama kurtarma ekibinde birçok branştan öğretmenin olması bize bu kapsamda da farkındalık kazandırmış oluyor." ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMEN TOPLUMA ŞEKİL VEREN TOPLUM MÜHENDİSİDİR”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Cevdet Yılmaz Ortaokulu Müdür Yardımcısı Şahin Gazioğlu ise faaliyete gönüllü olarak görev aldığını söyleyerek, kentin Kuzey Anadolu fay hattı ile Doğu Anadolu fay hattının kesişim noktasında yer aldığını, bu sebeple depreme hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti.

Okulların da bu anlamda hazır olması gerektiğini ifade eden Gazioğlu "Depremin ne zaman, nerede olacağı belli değil. Bu nedenle bizim her an tetikte ve hazır olmamız lazım. Özellikle aldığımız eğitimlerle teorik bilgileri uygulamalı olarak sahada çalıştık. Bunları okullardaki tatbikatlarda da uygulayacağız. Öğretmen topluma şekil veren toplum mühendisidir. Bizim bu farkındalığı başlatmamız, oluşturmamız umarım diğer kurumlara da bir öncü rolü yaratacaktır." diye kaydetti.

"ÖĞRETMELER GEREKLİ DONANIMA KAVUŞTULAR"

AFAD Arama Kurtarma Teknisyeni Veysi Birtek ise ekiplerine yardımcı olmak amacıyla çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliklerini sürdürdüklerini anlattı.

Birtek, şöyle konuştu:

"MEB AKUB ekibiyle yollarımız kesişti. İki haftalık bir eğitimimiz oldu. Gerekli donanıma kavuştular. Öğretmenler bizim için önemli bir güç oldu."

Bakmadan Geçme