• Haberler
  • Zir Vadisi Başkentlilerin uğrak noktası haline geldi

Zir Vadisi Başkentlilerin uğrak noktası haline geldi

Başkent Ankara'da yer alan Zir Vadisi, hem yerel halkın hem de şehre gelen ziyaretçilerin keyifle keşfettiği bir destinasyon olmaya devam ediyor.

Zir Vadisi Başkentlilerin uğrak noktası haline geldi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Başkent Ankara’da yer alan Zir Vadisi, hem yerel halkın hem de şehre gelen ziyaretçilerin keyifle keşfettiği bir destinasyon olmaya devam ediyor.

Başkent Ankara’nın doğal güzelliklerinden biri olan Zir Vadisi, son yıllarda doğaseverlerin ve macera tutkunlarının ilgi odağı haline geldi. Ankara’nın Sincan ilçesinde bulunan Zir Vadisi, mercan kayalardan oluşan bir doğa harikası olarak öne çıkıyor.

Yeşil bitki örtüsünün yanı sıra berrak suyu ve etkileyici kayalıklarıyla dikkat çeken Zir Vadisi, dağcılık, kampçılık ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler için de ideal bir ortam sunuyor.

1930’lara kadar yerleşim yeri olarak kullanılan vadi, zamanla bölgedeki doğal olaylar sebebiyle mesire yeri olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Zir Vadisi’nin zengin tarihi dokusu, mimari kalıntılar ve Müslüman ile Hıristiyan mezarlıklarıyla adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Taş işçiliğinin nadide örneklerini barındıran mezar taşları, geçmişin izlerini günümüze taşıyor. Köy evlerinin yerini ise şimdi Ankara Armudu’nun yetiştirildiği bahçeler almış durumda.

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bu Zir Vadisi’nde tarih boyunca pek çok medeniyetin izlerine rastlanırken, İpek Yolu’nun geçtiği önemli noktalardan biri olarak biliniyor.

Bakmadan Geçme