• Haberler
  • Eğitim
  • Yunus Emre Enstitüsünün Irak'taki çalışmaları devam ediyor

Yunus Emre Enstitüsünün Irak'taki çalışmaları devam ediyor

Yunus Emre Enstitüsü, Irak'taki eğitim ve kültür misyonunu kapsamında Irak İçişleri Bakanlığı Polis Enstitüsü Diller Okulu ile yeni protokol imzaladı.

Yunus Emre Enstitüsünün Irak'taki çalışmaları devam ediyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yunus Emre Enstitüsü, Irak’taki eğitim ve kültür misyonunu kapsamında Irak İçişleri Bakanlığı Polis Enstitüsü Diller Okulu ile yeni protokol imzaladı.

Yunus Emre Enstitüsü Bağdat, Irak’taki eğitim ve kültür misyonunu genişletmeye devam ediyor. Enstitü, Irak İçişleri Bakanlığı Polis Enstitüsü Diller Okulu ile yeni bir protokol anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, Temmuz ayından itibaren Türkçe dersleri Irak İçişleri Bakanlığı Polis Enstitüsü Diller Okulu müfredatına dahil edilecek ve Enstitü tarafından ek dersler sunulacak. General Haysem Abdulajabar, protokolün önemine dikkat çekerek, dil eğitiminin iki ülke arasındaki dostluğu pekiştireceğini vurguladı.

Ayrıca, Irak Devlet Televizyonu (IMN) Türkmen Bölümü ile sağlanan anlaşmaya göre Enstitünün Türkçe dersleri ve kültürel içeriklerinin Türkmen kanalı aracılığıyla geniş bir izleyici kitlesine ulaştırılması sağlanacak.

Müdür Kasım Murtaza Çolak ile istişareler sonucunda geliştirilen bu iş birliği, Enstitünün etki alanını Irak genelinde genişletmeyi ve yapılan faaliyetleri daha etkili kılmayı amaçlıyor.

Bağdat’taki eğitim faaliyetleri, Dicle Üniversitesi bünyesinde açılan yeni bir temsilcilikle daha da genişletildi. Enstitü, Bağdat’ın iki yakasında da 200’e yakın öğrencisi ile Türkçe ve Türk Kültürünü Irak ile buluşturmaya devam ediyor.

Üniversiteler ile akademik, bilimsel ve kültürel alanda iş birliklerini güçlendirmek amacıyla Mustansiriyah Üniversitesi, Bağdat Üniversitesi, Irak Üniversitesi Savunma Bakanlığı Savunma Üniversitesi ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan protokoller, yakın tarihte imzalanacak.

Ayrıca Enstitü, Birleşmiş Milletler Gelişim Programı (UNDP) ile de Türkçenin eğitim dili olarak kullanımını amaçlayan görüşmeler sürdürüyor.

Enstitünün geçmişte Irak ve Irak’a yönelik gerçekleştirdiği etkinliklerin bazıları ise şunlar:

"2010-2019 yılları arasında her yıl düzenlenen Türkçe Yaz Okulu, 2018 yılında İnönü Üniversitesinde 14 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen Erbil Türkoloji Yaz Okulu, 2021 yılında Irak’ta Türkçe öğreten öğretmenlere yönelik İstanbul’da düzenlenen eğitim programı, 2020-2022 yılları arasında Irak’tan toplam 2 bin 133 kişinin katılımıyla gerçekleşen çevrim içi Türkçe kursları."

Yunus Emre Enstitüsü, Irak’ta Türk kültürünü ve dilini tanıtmaya yönelik çalışmalarına tam hız devam ediyor ve bu alanda yeni iş birlikleri ile kültürel bağları daha da güçlendiriyor.

Bakmadan Geçme