Ha Van, ha Hakkari, ha Erzurum, ha Bingöl, ha Ardahan… En şanslısı Erzincan…

Saygıdeğer Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, saygıdeğer Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, saygıdeğer Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, saygıdeğer THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, saygıdeğer elektrik şirketlerinin yöneticileri ve pek de saygıya değer bulmadığımız internet operatörleri…

“Sizi rahatsız etmeye geldim” (Tam da burada Ali Şeriati’ye de saygılarımı sunmayı borç bilirim).

Dün akşam her Cuma olduğu gibi Doğu Bülteni programımızı yaptık. 

Konumuz, Doğu Anadolu’daki uçak sefer sayısı azlığından dolayı yaşanan sorunlar, fahiş uçak bileti fiyatları, bazı illerde sürekli kesilen elektrik ve sular idi.

Konuklarımız ise; TÜRSAB Doğu Anadolu Başkanı Cevdet Özgökçe, Hakkari Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Abdi Aslan, Hakkari Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Taş, Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fakir Yılmaz, TRT Haber ve TRT Kürdi Van Muhabiri Necmi İdiz, Erzurum Pusula Gazetesi Yazarı Nurullah Pala ve Erzincan Kenthaber24 Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hasan Çakmak oldu

PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ…

Programdan çıkan başlıklar şöyle…

 • 1 milyonu aşkın nüfuslu Van’da günlük uçak sefer sayısı 10, yaklaşık 230 bin nüfuslu Erzincan’da ise haftanın bazı günlerinde değişiklik olmakla birlikte ortalama 5 imiş. Bu nasıl adaletmiş.
 • İranlı turistin Türkiye kapısı Van imiş. Ama uçak sefer sayıları az, az olduğundan mütevellit yer bulunamadığı için bu durum ilde turizmi baltalıyormuş. 
 • Ulaştırma Bakanı Uraloğlu önceki gün Van’ı ziyaret etmiş, ancak uçak sefer sayılarından doğan sorun basın önünde konuşulmamış.
 • Geçen hafta STK’lar basın açıklaması yapacakmış. Ancak şehirdeki 800 civarında STK başkanı içerisinde, yalnızca TÜRSAB Doğu Anadolu Başkanı Cevdet Özgökçe o basın açıklamasına katılmış.
 • Van’ın vekillerini seçimden sonra taziye ziyaretleri dışında gören olmamış. Bu kadar sorun varken milletvekilleri neredeymiş.
 • Uçak fiyatları uçmuş. Örneğin, önceki gün vefat eden Erzurumlu milli boksör Cemil Tozoğlu’nun cenazesine İstanbul’da yaşayan kardeşi uçakla gelmek istemiş. Ancak yer olmadığı gibi bilet fiyatı da zaten 7 bin TL civarında imiş (Türkiye’de asgari ücret 11 bin 402,3 TL).

“TÜRKİYE’DE YOL MEDENİYET, HAKKARİ’DE SEFALETTİR”

 • Hakkari’de de uçak sefer sayıları ile ilgili benzer sorunlar varmış ama uçağa gelene kadar karayolu zaten sorunlu imiş. Adil Aslan’ın ifadelerine göre ise sorunun özeti şu şekilde imiş: “Hakkari’nin tek giriş çıkış yolu var. Alternatif bir yol yapılması için eski ulaştırma bakanı adil bey ile ve iki gün önce yeni bakan Uraloğluyla baş başa görüşüp rica etmemize rağmen bir net cevap alamadık. Türkiye’de yol medeniyettir. Hakkari’de yol sefalettir.”
 • Hakkari Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Taş ifadesine göre, ilin Valisi İdris Akbıyık’ın kızı 1 haftadır yer bulamadığı için İstanbul’dan gelemiyormuş, daha 15 gün de bilet yokmuş (Sayın Akbıyık’ı, makamını kullanıp kızına torpil yaptırmadığı için alkışlıyoruz). 
 • Hakkari’de çok sorun vardı konuşulacak ama ildeki internet bağlantı problemi iki konuğumuzun da konuşmasına izin vermediği için, olur da internet sağlayıcı firmalar utanırsa diye kendilerini ekranda tutup sosyal medya üzerinden yazışmak suretiyle söylemek istediklerini aktardık. 2023 yılında internetin çekmediği bir ilimiz olduğunu da böylelikle canlı canlı izledik. 
 • Erzincan’da uçak biletleri görece diğer şehirlerden ucuzmuş; 700 TL civarı. Erzurumlular neden, zaten sıkıntılı ve pahalı ola ola Erzurum’dan uçsunmuş. 
 • Spor alanında önemli tesislere sahip ve yurtdışından sporcuları ağırlayan Erzurum’da bile, üstelik de diğer illerle karşılaştırıldığında lobisi daha güçlü bir büyükşehir ola ola uçak sefer sayısı çok azmış. 
 • Aynı Erzurum’da son günlerde bazı bölgelerde elektrik kesintileri artmış.
 • Van’da da elektrik kesintileri arttığı gibi, Van Gölü’ndeki çekilmeden kaynaklı ekolojik sorunlar ve inci kefali türüne dönük tehdit devam ediyormuş. Ama önlem alan yokmuş. Bir tek Van Gölü Aktivistleri ile bu iş çözülmezmiş. Van’ın lobisi neden yokmuş?
 • Bir muhatap bulamadığımız için kimseyi programa alamasak da (sizin sorununuzu siz konuşmazsanız elden gelen öğün olmaz), HDP milletvekili Ömer Faruk Hülakü’nün soru önergeleri ile haberdar olduğumuz üzere ilde uzun saatler elektrik ve su kesintileri yaşanıyor imiş.
 • Bingöl’de elektrik dağıtım hizmeti veren Fırat Elektrik Dağıtım AŞ’nin paylaşımlarından da görüldüğü üzere, 28 ve 29 Temmuz tarihlerinde 6’şar saat olmak üzere elektrikler kesilecekmiş. Ama bu kesintiler artık şehrin olağanı haline gelmiş. 
 • Bunları duyan Ardahan, havaalanları olmadığına şükretmiş.
 • Ama Ardahan’da da, şap karantinası varmış ve konuyla ilgili yarın eylem yapılacakmış.
 • Aynı Ardahan’da özellikle elektrik kesintileri yaygın imiş. 

Hâl böyle olunca ‘saygıdeğer’ diye yazıya başladıklarım; bütün bu sorunları dinledikten sonra, varlık nedenimiz gereği bize de sizi rahatsız etmek düştü. 

Ali Şeriati’den devam etmek gerekirse;

“Ben herkesi rahatlatmak için gelmedim. Ben rahatları rahatsız etmek için geldim. Ben esrar ve eroinmiyim ki herkesi rahatlatayım. Ben yazılı cevapları olanlardan değilim. Eğer birisi gerçekten bir hizmet yapmak istiyorsa, rahat insanları rahatsız etmeli, suskunları konuşur, uysalları hareketli hale getirmeli, donuk insanlar arasında mücadele çıkarmalıdır.”
 

Yazarın Diğer Yazıları