Osman Utkan

(Depremde) okumak iyileştirir -4-

Osman Utkan

Kitap okumanın faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz yazı dizisine devam ediyoruz. Kitapların ve okumanın eşsiz iyileştirici özelliklerinden bahsetmek su zor günlerde faydalı olacaktır. Kitap okumak, zorlukların üstesinden gelmemizde ve sıkıntılarımızdan kurtulmamızı sağlayacak en iyi yollardan birisidir.

Ulus olarak, oldukça yıkıcı bir depremi yaşadık. Deprem sadece binalarımızı yıkmadı; aynı zamanda insanlarımızı da yıkarak, deyim yerindeyse, perişan etti. Tabi ki depremi bizatihi yaşayan insanlarımızın yaşadığı ruhsal sarsıntılar, afeti yaşamayanlara göre daha fazla ve oldukça ağırdır. Muhakkak ki onların normal hayata uyum sağlaması, uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir. Omuz omuza vererek bu sıkıntıların üstesinden geleceğimizden şüphemiz yoktur.

Depremi yaşayan insanlarımızın haricinde, depremin olduğu günden itibaren, bütün bir ülke olarak, yaşanan depremden olumsuz etkilendik. Nasıl ifade edeyim bilmiyorum ama “kimyamız bozuldu” diyebilirim. Kendi evlerimizde ekran karşısında depremzedelerle beraber ağladık, beraber üşüdük ve beraber uykusuz kaldık. Bu süreç içerisinde çokça dualar ettik. Millet olarak maddi ve manevi olarak destek sağlamak için büyük bir çaba gösterdik.

Türkiye olarak, yoğun ve ağır sarsıntıları yaşadığımız bu günlerde normal hayata dönmenin en iyi yollarından birisi kitap okumak olacaktır. İçinde olduğumuz olumsuz ruh halinden kurtulmak için okumalar yapmak, bir nebze olsun bizleri rahatlatacaktır. Gerek deprem bölgesinde gerekse diğer bölgelerde yaşanan sıkıntılardan birazcık da olsa uzaklaştıracak olan şeylerin başında okumak gelir.

Kitap okumak, zor ruhsal süreçlerden geçen insanlara nasıl olumlu katkı sağlamakta ise şiddetli bir şekilde sarsılmış bir millet olarak, bizlere de oldukça büyük katkılar sunacaktır. Bu nedenle depremin yıktığı afet bölgelerinde kitap okuma seferberlikleri başlatılmalıdır.  Bu seferberlikte herkesin dahil edilmesi önemlidir. Ancak çocukların öncelikli olarak değerlendirilmesi çok daha önemlidir.

Medyadan takip ettiğim kadarıyla gönüllü kuruluşlardan bazıları, belediyeler ve bireysel olarak bölgede kitap kampanyaları yapılmaktadır. Ancak bu çalışmalar istenen ölçüde değil gibime geliyor. Bu nedenle kitaba ve okumaya dair etkinliklerin acilen arttırılması gerekmektedir. Çaresiz bir şekilde yaşamını süren acılı insanlara iyileştirici bir özelliği olan kitaplarla gitmek gerekiyor.

Zelzelenin ilk anlarından itibaren insanların bina yıkıntılarından canlı olarak kurtulması yönünde yoğun çaba gösterilmiştir. Kurtulan insanlara sıcak bir çorba verilmesi ve barınak temin edilmesi en önemli hususlardı. Yaraların sarılması süreci bir müddet daha sürecektir. İkinci aşamada ise depremin ruhlarda meydana getirdiği derin hasarların onarılmasıdır. Manevi olarak yaraların sarılması birçok şekilde mutlaka yapılacaktır. Ancak kitaplar bu aşamada önemli bir araç olarak bizim imdadımıza yetişecektir, diye düşünüyorum.

Kendim için konuşacak olursam; büyük afetten sonra günlerce süren bunalım düzeyinde moral bozukluğum vardı. Depremin benim memleketimde olması ve genel anlamda yaşanan yıkımın büyüklüğü, bütün toplumu üzdüğü gibi beni de derinden etkilemişti. Bunu aşabilmek için afetten birkaç hafta sonra okumalar yapmak toparlanmama yardımcı olmuştu. Şunu da belirtmek gerekmektedir; depremden sonraki ilk zamanlarda, okumakta dahi zorluk çekmekteydim. Ta ki ne zaman biraz çaba sarf ederek ve odaklanarak okuma girişiminde bulundum; işte o zaman anladım ki okumak gerçekten iyileştiriyor. Ve okumak, hayatı tekrardan normale döndürüyor.

Anlatılanlar ışığında söyle toparlamak iyi olacaktır: Türkiye’yi sarsan bu büyük afetin yaraları maddi ve manevi olarak mutlaka sarılacaktır. Maddi olarak ilk anda yapılması gerekenler yapıldı, yapılıyor ve yapılamaya devam edecektir. Manevi olarak ise uzun sürecek bir süreç bizleri beklemektedir. Kitaplar hayatı güzelleştirmeye katkı sunacak tedavi yollarının başında gelmektedir. Bölgeye has olarak gerçekleştirilen kitap kampanyalarına katkı sunmak, çok yerinde olacaktır.

Bu ifadeyi revize edeyim; kitap kampanyalara katkı sunmak zorundayız. Birçok mecradan ulaşılabilecek olan bu kampanyalara destek vermek iyiliğimiz ve iyileşmemiz için oldukça önemlidir.

Büyük geçmiş olsun Türkiye’m. Ölenlere rahmet; kalanlara sağlık, afiyet ve sabır diliyorum. Allah bir daha böyle afet yaşatmasın inşallah…

Yazarın Diğer Yazıları