Venezuela'da Türk kültürü tanıtılacak

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Latin Amerika'da faaliyet yürüttüğü ülkeler arasına Arjantin ve Meksika'dan sonra Venezuela'yı ekledi.

Venezuela'da Türk kültürü tanıtılacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Latin Amerika’da faaliyet yürüttüğü ülkeler arasına Arjantin ve Meksika’dan sonra Venezuela’yı ekledi.

Karakas Yunus Emre Enstitüsü, başkentin en önemli muhitlerinden Altamira Bölgesi’nde bulunan müstakil binasında faaliyetlerine başladı. Venezuela’da faaliyetlerine başlayan Enstitünün Türkçe kursları, Venezuelalılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Enstitü tarafından eğitim diplomasisi çalışmaları kapsamında ilk Türkçe kursları düzenlendi. Türkiye’nin Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu, Enstitüye ziyaret gerçekleştirerek ilk ders heyecanını kursiyerlerle paylaştı.

Türkçe dersine katılan Büyükelçi Karamanoğlu, kursiyerlerle sohbet ettikten sonra kursiyerlere başarılar dileyerek Enstitünün yeni binasında faaliyetlerine başlamasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Karamanoğlu, Türkiye ile Venezuela arasındaki ilişkilerin her alanda daha da geliştiğini ve Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ve beraberindeki heyetin Türkiye’yi ziyaret ettiğini ifade etti. Karamanoğlu, 21-23 Mayıs tarihlerinde çeşitli gündem maddelerinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı ‘Türkiye-Venezuela Dördüncü Ortak İşbirliği Komisyonu Toplantısı’nın gerçekleştirildiğini ifade etti.

YEE, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerde önemli bir rol üstlenecek

Türkiye ile Venezuela arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu, bununla birlikte ilişkilerin yalnızca siyaset ve ekonomiyle sınırlı kalmaması gerektiğini, Türkiye ile Venezuela arasında güçlü kültürel bağların bulunduğunu ve ilişkilerin kültürel boyutunu daha da geliştirmek için çaba sarf edildiğini kaydeden Karamanoğlu, Yunus Emre Enstitüsünün bu ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir rol üstleneceğini belirtti.

Türkçe ve Türk kültürü Venezuela’da yoğun ilgi görüyor

Büyükelçi Karamanoğlu, “Yunus Emre Enstitüsünün Karakas’taki yeni binasında faaliyetlerine başlamış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Venezuela’da Türk diline ve kültürüne yönelik oldukça yoğun bir ilgi mevcut. Türk dizilerinin halk arasında oldukça popüler olması bunun en somut göstergesi. Enstitü, Türkçe kursları başta olmak üzere önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği etkinliklerle Türkiye ile Venezuela arasındaki kültürel ilişkileri daha da güçlendirecek ve halklarımız arasında dostluk köprüleri kurulmasına katkı sağlayacak” değerlendirmelerinde bulundu.

Enstitü tarafından ayrıca kursiyerlere ders aralarında Türk mutfağından içecekler ve tatlılar ikram edilerek Türk gastronomisiyle tanıştırıldı.

Enstitü kursiyerlerinden Franklin, Türkiye’yi ve Türk kültürünü çok sevdiğini daha önce Türkçe öğrenmek istediğini fakat imkân bulamadığını dile getirdi. Franklin, hayalleri arasında Türkiye’yi ziyaret etmek olduğunu söyledi.

Diğer bir kursiyer Sandra ise Karakas Yunus Emre Enstitüsünün ilk kursiyerlerinden olmanın kendisi için gurur verici olduğunu belirterek bu imkânı sağlayan Enstitüye teşekkür etti.

Veruska ise Türk mutfağını çok beğendiğini dile getirerek Enstitüde deneyimlediği Türk çayını kendi elleriyle hazırlayarak arkadaşlarına çay ikram etti.

Bakmadan Geçme