Böyle koleksiyon görülmedi... 53 yıldır kibrit kutusu biriktiriyor

Vanlı iş insanı Feridun Irak, 53 yıldır kibrit kutusu biriktiriyor. Feridun Irak'ın koleksiyonunda dünyanın neredeyse tüm kibrit kutuları yer alıyor.

Böyle koleksiyon görülmedi... 53 yıldır kibrit kutusu biriktiriyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

 Vanlı iş adamı Feridun Irak 1970 yılından bu yana kibrit kutusu biriktirdi.

Koleksiyonun büyük bir kısmını 2011 yılında meydana gelen Van depreminde kaybeden Irak'ın elinde kalan kibrit kutularında, Osmanlı motifleri ile yöresel kıyafetler dikkat çekiyor.

Koleksiyonuna başladığı 1970'li yıllarda kibritin hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Irak, “O yıllarda bugünkü gibi çakmak kullanımı yaygın değildi. İşte o zaman çakmakların olmamasının yanı sıra evlerde böyle çakmaklı ocaklar da yoktur. Gaz lambaları vardı ve bunları da yakmak için kibrit kullanılırdı. Büyük marketlerin olmadığı bir dönemdi. Özellikle mahalle bakkalları vardı. Mahalle bakkallarına girdiğiniz zaman ilk göze çarpan ürün kibrittir. Şimdi marketlerde veya bakkallarda kibrit sorarsanız belki de satışta da bulamayabilirsiniz. Ben de o 70’li yıllardaki merakla kibrit kutusu toplamaya başladım. Çok daha fazlası vardı aslında. Depremde evimiz ağır hasarlanmıştı, taşınma sırasında büyük bölümünü kaybettik.” dedi.

"O GÜNLERE GİDİYORUM"

Kibrit kutularının kendisi için güzel bir hatıra olduğunu dile getiren Irak, koleksiyonundaki parçalara bakarken geçmişe yolculuk yaptığını söyledi.

Feridun Irak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kibrit kutularında çok güzel mesajlar verildiğini görüyoruz. Mesela ‘ekmeği israf etmeyiniz’ mesajı var. Gazete okunmasını teşvik eden mesajlar var. Bazı kibrit kutularında kutlamalar var. Cumhuriyetin 50’inci yılı kutlaması, 1972 olimpiyatlarının kutlanması gibi mesajlar var. Osmanlı döneminin giysileri var. Bazılarında yöresel kıyafetlerle, kadınlar var ve bazılarında ise tarihi eserlerin fotoğrafları var. Tabii bu görsellere bakılınca duygulandırıyor. O günlere gitmiş oluyorsunuz. Gayet güzel bir şey."

Bakmadan Geçme