Van'da Urartu Tapınağı bulundu

Van'da Muradiye'de yapılan kazılarda 8 metre yüksekliğinde surlar bulundu. Surların, Urartulara ait Körzüt Kalesi kalıntıları olduğu tespit edildi.

Van'da Urartu Tapınağı bulundu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sabahattin Erdoğan'ın danışmanlığında, ilçeye 9 kilometre uzaklıktaki Uluşar Mahallesi'nde geçen ay kurtarma kazısı başlatıldı. 

Muradiye Kaymakamlığı ve Belediyesinin de desteğiyle devam eden söz konusu kurtarma kazısında 8 metre yüksekliğinde sur duvarları tespit edildi.

Kalıntıların bulunduğu alanda ayrıca 140 santimetre yüksekliğinde, 8 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde rizalitsiz tapınak, Orta Çağ'a ait sırlı ve sırsız seramikler, oda mezar, bilezik ve boncukları ile Bizans dönemine ait sikke gün yüzüne çıkarıldı. Kalıntıların, Urartularıın Körzüt Kalesi'ne ait olduğu tespit edildi. 

URARTU KALELERİ İÇİNDE EN YÜKSEĞİ

Tapınakla ilgili bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Erdoğan, tapınağın Urartu Kralı Minua'ya ait olduğunu ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi:

"Bildiğimiz Urartu tapınaklarından farklı olarak rizalitsiz bir tapınak. Urartu kaleleri içindeki en erken tapınak yapılarından biri olduğunu düşünüyoruz. Kaleyi çevreleyen surlar da tapınağımız gibi çok önemli çünkü Urartu kaleleri içinde mevcut yüksekliği en fazla olan surlar. Körzüt Kalesi bu anlamda da çok önemli. Yaklaşık 3 hektarlık alana sahip kalede saray yapıları, depo, tapınak ve kamusal alanlardan oluşan çok ciddi bir yapılaşma söz konusu. Kalenin Urartular tarafından kurulduğunu biliyoruz ancak buluntulardan Urartu sonrasında da kullanıldığı görülüyor. Orta Çağ dönemine ait çok sayıda sırlı ve sırsız seramikler, Bizans dönemine ait bir sikke bulundu. Bunlar, Urartu sonrası yerleşimine dair en önemli bulgularımız arasında yer alıyor."

TURİZME KATKI SAĞLAYACAK

Kazı alanında incelemelerde bulunan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Melih Aydoğan ise, Urartu medeniyetinin ilk kalelerinden birinde başlatılan çalışmanın ilçenin turizmine katkı sağlayacağını söyledi.

Yaklaşık 3 bin yıl önce bölgede yaşayan Urartulara ait eserlerin gün yüzüne çıkarıldığını belirten Aydoğan, "Bölgemizin önemli tarihi eserlerinden biri olacak ve turizme katkı sağlayacak. Buna inanıyoruz." dedi.

Bakmadan Geçme