Terminatör böcek üretimine başlandı

Antalya'nın Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Laboratuvarı'nda üretimine başlanan terminatör böcekler, ormanlık alanda ağaçlara zarar veren çam kese böceklerine karşı biyolojik mücadele verecek.

Terminatör böcek üretimine başlandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Antalya’nın Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Laboratuvarı’nda üretimine başlanan terminatör böcekler, ormanlık alanda ağaçlara zarar veren çam kese böceklerine karşı biyolojik mücadele verecek.

Gazipaşa’da çam ağaçlarının gelişimine zarar veren çam kese böceğiyle mücadele kapsamında nisan ve mayıs aylarında ormanlık alana bırakılan ‘terminatör’ olarak adlandırılan ‘calosoma sycophanta’ böceklerin üretimine başlandı. Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Laboratuvarı’nda üretilen binlerce ‘terminatör’ böcek, Gazipaşa’nın farklı noktalarında adeta bir asker gibi görev yaparak Gazipaşa’nın ormanlarını koruyacak.

Laboratuvarda üretilip doğaya bırakılacak

Gazipaşa’da üretilen bu böcekler, ağaçlara zarar veren çam kese böceklerini yiyerek ormanları koruyor. Bu yıl binlerce yararlı böceği doğaya bırakmaya hazırlanan Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, böceklerin üretimine başladı. Erişkin böceklerden laboratuvar ortamında larva alan ekipler, larvalardan çıkan terminatör böcekleri, belli bir süre yiyim yaptıktan sonra çam kese böceği olarak bilinen ‘thaumetopoea pityocampa’ zararlı böceklerinin bulunduğu alanlara toprağa bırakılacak. Bu şekilde yapılan uygulama ile zararlılarla mücadelede tamamen biyolojik yöntem izlenecek.

Bakmadan Geçme