Tarihî mekânda Necip Fazıl'a vefa

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şubesi'nin Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle Çifte Minareli Medrese'de düzenlediği 'Üstd'a Vefa Programı' soğuk ve yağışlı havaya rağmen Necip Fazıl sevenleri tarafından yoğun ilgi gördü.

Tarihî mekânda Necip Fazıl'a vefa
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şubesi’nin Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Çifte Minareli Medrese’de düzenlediği “Üstâd’a Vefa Programı” soğuk ve yağışlı havaya rağmen Necip Fazıl sevenleri tarafından yoğun ilgi gördü.

Şair Necip Fazıl Kısakürek’in doğumunun 120., vefatının da 41. yıldönümü münasebetiyle gerçekleştirilen programın organizasyonunu ve sunuculuğunu TDED Erzurum Program Koordinatörü Eda Yuvaşen yaptı. Eda Yuvaşen TDED Erzurum olarak çok yoğun ve verimli etkinlik takviminin sonuna geldiklerini, dönemin son programı olarak da şairler sultanı ve hayatında Erzurum’un derin izler bıraktığı Necip Fazıl Kısakürek’i böylesine tarihi mekânda ve gençlerle beraber anmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş Necip Fazıl’ın Erzurum ile ilgisine değindi ve onun Erzurum’a babasının vefatından sonra ilk olarak on altı yaşında annesi ve anneannesiyle geldiğini, sonra kalan askerliğini tamamlamak için 39 yaşındayken 1943’te kırk beş günlüğüne ve 1963’te de “İman ve Aksiyon” konferansını vermek için Erzurum Milliyetçiler Derneğinin davetlisi olarak Erzurum’a geldiğinden bahsetti. Necip Fazıl’ın Erzurumlunun yiğitliğinden, serdengeçti tavrından çok etkilendiğini vurgulayan Murat Ertaş programa emek veren, destek olan kişi ve kurumlara, programa iştirak eden herkese ve basın mensuplarına teşekkür ederek Necip Fazıl’ın “Zindandan Mehmed’e Mektup” adlı şiirini okudu.

Programda bir konuşma yapan TDED Erzurum Yönetim Kurulu Üyesi ve Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erdoğan Erbay da Necip Fazıl’ın şiirini ve sanatını biçimlendiren karakterinden ve fikirlerinden bahsederek onun dünyanın en güçlü şairlerinden biri olduğunu söyleyerek Sakarya şiirini okudu.

Programda Ziya Kibar, Ayhan Özsağlıcak, Erdoğan Yılmaz, Ahmet Demir, Gülsemin Akyüz, Zeynep Saraçoğlu, Rabianur Özyüzer, Yusuf Can Yangil Necip Fazıl’dan ve kendilerinden şiirler okudu. EBB Kültür Dairesi ses sanatçılarından Murat Karasungur ve ekibi de türküleriyle ve icra ettikleri müzikle programa destek oldular.

Bakmadan Geçme