Silajlık mısırlar hasat ediliyor

Ağrı Eleşkirt'te yem bitkilerinin yaygınlaştırılması için ekimi teşvik edilen silajlık mısırın hasadına başlandı.

Silajlık mısırlar hasat ediliyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yem bitkileri üretiminde artış sağlanması ve mera alanlarının ıslahı için, 2021 yılı üretim sezonunda, Ağrı Valiliği öncülüğünde İl Özel İdaresi bütçesi ile hayata geçirilen ‘Yem Bitkileri Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi’ ile 770 çiftçiye yüzde 90 hibeli 2 bin 400 çuval silajlık mısır tohumu ve 52 bin 500 kg korunga tohumu dağıtımı gerçekleştirildi. 

Proje kapsamında yaklaşık 1 milyon 500 bin TL’lik destek sağlanarak 18 bin dekar alanda yem bitkileri ekilmesi sağlanmış oldu. 3 bin 800 dekar olan silajlık mısır ekim alanı bu yıl 12 bin dekara çıkarıldı. Korunga ekim alanı ise 5 bin 250 dekar arttırıldı. 

Projeden yararlanan ve 300 dekarlık alana silajlık mısır ekimi yapan çiftçi Cesim Gökser’in tarlasında düzenlenen programa katılarak bereketli olmasını dileyen ve silajlık mısırın ilk hasadını gerçekleştiren Vali Varol, “Ağrı’da ürün çeşitliliğini arttırmak için önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu noktada neredeyse seferberlik ilan etmiş bulunmaktayız. Silajlık mısır da faaliyetlerimizin önemli bir noktası. Hayvancılıkta kullanılan bir ürün olması dolayısıyla desteklenmesi oldukça önemli ve stratejik bir ürün. Bu sebeple 770 çiftçimize yüzde 90 hibeli olarak tohum desteğinde bulunduk. Projemizin sahada olumlu sonucunu görmekteyiz. Ekim alanlarımızı üç kat arttırarak 20 milyon liralık ekstra gelir sağlamış olduk. Hava koşullarının istendiği şekilde gitmediği bu yıl içerisinde bile ürünün performansından vatandaşımız da memnun. Önümüzdeki dönemlerde, hava koşullarının daha da iyiye gitmesi ile daha iyi bir sonuç alacağımıza inanıyoruz. Bizler hizmet ettikçe vatandaşlarımızın bizden talepleri artıyor, bizlerde ihtiyaçları ve talepleri karşılamak için çalışmalarımızı çeşitlendirerek projeler sunmaya devam ediyoruz.” dedi. 

   

Bakmadan Geçme