Rektör Alma ve MTA ekibinden tarihi Ejder Kervansarayı'na ziyaret

Iğdır üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 'Doğu Anadolu Volkanizması Jeoturizm Potansiyeli ve UNESCO Süreci' programı çerçevesinde Maden Tetkik ve Arama (MTA) ekibi ile birlikte tarihi Ejder Kervansarayı'nı ziyaret etti.

Rektör Alma ve MTA ekibinden tarihi Ejder Kervansarayı'na ziyaret
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Iğdır üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, “Doğu Anadolu Volkanizması Jeoturizm Potansiyeli ve UNESCO Süreci” programı çerçevesinde Maden Tetkik ve Arama (MTA) ekibi ile birlikte tarihi Ejder Kervansarayı’nı ziyaret etti.

Iğdır merkezli Ağrı Dağı ve çevresindeki jeolojik ve kültürel alanların uluslararası platformlara taşınmasının ilk adımlarının atıldığı “Doğu Anadolu Volkanizması (Iğdır-Ağrı) Jeoturizm Potansiyeli ve UNESCO Süreci” programının son durağı, tarihi Ejder Kervansarayı oldu. Jeolojik ve kültürel açıdan büyük önem taşıyan tarihi kervansaray bölgesini yerinde inceleyen heyet, kervansarayın daha fazla tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda atılacak adımlar üzerine istişarelerde bulundu.

Heyet ardından kervansarayın restorasyon sürecine ışık tutan sergiyi gezdi.

Anadolu Selçuklu döneminde kervan yolları üzerinde yolcu, tüccar ile misafirlerin konaklama ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla inşa edilen kervansarayın Iğdır’ın en önemli tarihi mekânlarından bir tanesi olduğunu anımsatan Rektör Alma, Iğdır Üniversitesi olarak bu önemli mirası korumak adına büyük bir özveriyle çalıştıklarına dikkat çekti.

Geçtiğimiz aylarda Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde Ejder Kervansarayının Iğdır Üniversitesi bünyesine kazandırılması için ön kabul alındığını belirten Prof. Dr. Alma, “Önümüzdeki süreçte MTA ekibi ve diğer paydaş kurumlarımızla diyalog içerisinde bu ne ne ne ne tarihi mekânımızın restorasyon sürecini gösteren bir fotoğraf sergisi düzenledik. Önümüzdeki dönemde yine sergilerimiz, konserlerimiz ve pek çok etkinliklerimiz olacak. Bu tür sanatsal ve kültürel faaliyetlerimiz, kervansarayımızın tanıtımına da önemli katkılar sunacak.” diye konuştu.

Bakmadan Geçme