Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiği merak konusu oldu. Diyetisyen Şürkiye Eral, Ramazan ayında beslenmeyle ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği merak konusu oldu. 

Diyetisyen Şükriye Eral, konuyla ilgili dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. 

Eral, Ramazan ayının diğer aylara göre beslenme biçimi nedeniyle belirli farklılıklar gösterdiğini belirtti ve tüketilen öğün sayısının azalmasından dolayı normalde 5-6 öğüne dağıtılan günlük kalori ihtiyacının 2 öğünde denlegi olarak alınması gerektiğini söyledi. 

''SAHURDA YETERLİ VE DENGELİ BESLENDİĞİNİZDEN EMİN OLUN''

Gün içinde düzenli kullanılan ilaç ya da besin takviyesinin sahurda alınması gerektiğini belirten Eral, sahurda dengeli ve düzenli beslenilmesi gerektiğini vurguladı. 

Şükriye Eral,  “Sahurda yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olun. Bu öğünde amacımız sadece doymak olmamalı, gün boyu bütünsel sağlığımızı koruyacak besinlerle bir öğün planlamak olmalı. Öncelikle sabahları almanız gereken ilaçlarınız varsa muhakkak sahurda almayı ihmal etmeyin. Yeterli su tükettiğinizden emin olun. Sizi uzun süre tok tutacak lifli besinleri tercih edin. Taze mevsim meyvelerinden en az porsiyon tüketmeye çalışın. Bol yeşillik, domates, gibi mevsim sebzelerini mutlaka tüketmeye çalışın. Yumurta tok tutacak güzel bir alternatiftir. Özellikle haşlanmış yumurta tüketerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Bağırsak sağlığınız için kaliteli yağ gruplarını ihmal etmeyin. Zeytin, ceviz, çiğ fındık/fıstık grubuna muhakkak yer verin. Tokluk sürenizi uzatmak için Ramazan pidesi yerine tam buğday, tam tahıllı yulaf, çavdar gibi lifli ekmekleri tercih edin.” diye konuştu. 

''SIRALAMA: ÇORBA-SALATA-ANA YEMEK''

Merak edilen bir diğer konu ise iftarda yemek sırasının nasıl olması ve nelerin tüketilmesi gerektiği. 

Konuyla ilgili Eral,  “İlk dikkat etmemiz gereken gün içinde alamadığımız kaybettiğimiz suyu yerine koyabilmek bu yüzden yudum yudum en az 3-4 bardak su içiniz. Gün boyu boş ve hareketsiz kalan bağırsaklara doğrudan katı besinler yollamak çok doğru bir tercih olmayacaktır. Bu yüzden bu ay boyunca sofranızdan çorbayı eksik etmemeye çalışın. Ağır yemeklerden kaçının. Yemeklerinizi haşlama, fırın, ızgara yöntemleriyle pişirin. Tencere yemeklerinizde yoğun salça, sos, krema kullanmaktan kaçının. Salata, söğüş gibi mevsim meyve ve sebzeleriyle hazırlanmış bol renkli antioksidan açısından zengin salataları sofranızdan eksik etmeyin.” ifadelerini kullandı.
 

''MUTLAKA 1 ARA ÖĞÜN YAPILMALI''

İftar sonrası mutlaka 1 ara öğün de yapılması gerektiğini söyleyen Şükriye Eral, “İftardan sahura kadar uzun bir açlık süresinden bahsediyoruz. Hem kan şekerimizi dengelemek için hem de gün içinde alamadığımız besin gruplarını tüketebilmek için en az 1 ara öğün yapmayı ihmal etmeyin. Gün içinde tüketemediğiniz özellikle taze meyvenizi bu ara öğünde tüketmeye özen gösterin. Her gün muhakkak bir probiyotik kaynağını beslenmenize ekleyin. Ev yapımı yoğurt, probiyotikli yoğurt veya içecekler, gün içinde tüketemediğiniz kaliteli omega-3 kaynakları çiğ kuruyemişleri bu öğünde tüketmeye özen gösterin. Çay, kahve gibi fazla diüretik almaktan kaçının. İçtiğiniz her bir çay bardağı çayın yanında 1 su bardağı su tüketmeye çalışın. İftar sonrası uyku saatinize göre ara öğün sayısını artırabilirsiniz.” dedi. 

Bakmadan Geçme