Milletvekili Ömer Faruk Hülakü: 'Deprem Bingöl'ün birincil gündemidir'

Yeşil Sol Parti Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, TBMM'de düzenlediği ilk basın toplantısında, deprem başta olmak üzere ilin çok sorunlarına değindi.

Milletvekili Ömer Faruk Hülakü: 'Deprem Bingöl'ün birincil gündemidir'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milletvekili Hülakü, TBMM'deki ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Bingöl'ün sorunlarına dikkat çeken Hülakü, ilin en önemli gündeminin deprem olması gerektiğinin altını çizdi. Bingöl'ün riskli deprem bölgelerinin başında geldiğini hatırlatan Hülakü, Bingöl için deprem komisyonu kurulması gerekliliğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"BİNGÖL İÇİN DEPREM KOMİSYONU KURULMALI"

"Bingöl'e dair kalıcı bir çözümün sağlandığı hiçbir konu maalesef yoktur. Bugün Bingöl'ün en temel ve acil sorunu depreme hazırlıklı bir kent haline getirilmesi ihtiyacıdır. Şubat ayında 10 ilde meydana gelen deprem felaketi göstermiştir ki AKP iktidarında Türkiye'nin herhangi bir kenti, olası herhangi bir afete hazırlıklı değildir. Türkiye halkları; basiretsiz, plansızlıktan uzak, hiçbir öngörüsü ve hazırlığı olmayan bir yönetim anlayışı ile karşı karşıyadır. Bingöl halkının olası bir depremde karşılaşacağı yönetim, koordinasyon ve planlama zafiyetine yönelik hiçbir toleransı yoktur. Geçen hafta TBMM Başkanlığı'na sunduğumuz 'Olası Bir Bingöl Depremine Yönelik Gerekli Tedbirlerin Alınmasına İlişkin Araştırma Komisyonu Kurulması' talebimiz yerine getirilmelidir. Çeşitli Bakanlıklara ilettiğimiz soru önergelerimiz süresi içerisinde cevaplanmalıdır. Deprem konusu Bingöl'ün birincil gündemidir. Bu yönde yapılacak her çalışmayı takip edeceğimizi, her eksikliği gündeme getirerek tamamlanmasını sağlayacağımızı belirtmek istiyorum. Bingöl halkına açıkça şunu ifade etmek istiyorum; Biz demiştik, biz uyarmıştık dememek en büyük temennimizdir. Keşke bizleri dinleselerdi dememek en çok arzu edeceğimiz dileğimizdir. Haklı çıkmak için değil, doğru olanı doğru zamanda ve doğru yerde gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

SANAYİ SİTESİ SORUNU 

Öte yandan, geçen günlerde meydana gelen yoğun yağışta, iş yerlerini su basan Sanayi Sitesi esnafının sorunlarına da değinen Hülakü, "Her yağmur sonrası sürekli su taşkınlarının oluştuğu Sanayi Sitesi ve Sanayi Sitesiyle bağlantısı bulunan Bingöl-Muş Karayolu üzerindeki araç geçişlerinin sağlandığı alt geçit görüldüğü üzere kullanılamaz hale gelmiştir. Özellikle ulaşımda yaşanan aksamalar nedeniyle birçok mağduriyetin yaşandığı tarafımıza iletilmiştir. Sürekli yaşanan su taşkınları trafiğin aksamasına neden olmuş, insan hayatı açısından tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır. Sanayi Sitesi esnafı için her yağmur yağışı artık bir kâbusun başlangıcı anlamına geliyor; çünkü sorunun giderilmesine ilişkin hiçbir çözüm üretilmiyor. Bingöl için önemli bir ticari hizmet alanı olan sanayi sitesi, hizmet veren esnafları ile birlikte yalnız bırakılmıştır. 21 yıldır maruz kaldığımız afet iktidarının sorumsuzluğu Bingöl'ün her noktasından gözle görülebilecek bir durumdadır." diye konuştu. 

GALERİCİLER SİTESİ

Sanayi Sitesine benzer biçimde, Galericiler Sitesi esnafının da, her yağmur yağdığında su taşkınından etkilendiğini kaydeden Hülakü, "Su taşkınlarından etkilenen bir diğer bölge ise yine bir ticari alan olan Bingöl Galericiler Sitesidir. Site esnafı, daha önce Belediye'den kendilerine yeni bir yer tahsis edilmesi için birçok kez talepte bulunmuş; ancak bu talepleri karşılanmamıştır.  Son yaşanan su taşkınlarında Galericiler Sitesinde bulunan çoğu işyeri su altında kalarak ciddi zarara uğramıştır.Küçük bir alanı kaplayan Bingöl Galericiler Sitesinin, sürekli su taşkınlarına maruz kalmasını engellemek için makul bir bütçe yeterli olmasına rağmen bugüne kadar  herhangi bir çalışma yapılmamış ve önlem alınmamıştır." dedi.

"VİYADÜK DEĞİL YAPAY ŞELALE"

Şiddetli yağışlarda Çapakçur Viyadüğü adeta göle dönüşerek araç trafiğini aksattığına ve tehlikeye mahal verdiğine dikkat çeken Hülakü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yağan yağmur sonrası ulaşımda tehlike arz edecek aksamalar yaşanmıştır. Araçların ağır aksak geçmeye çalıştığı esnada viyadükten taşarak Çapakçur Vadisine dökülen yağmur suları ciddi tepkilere yol açmıştır.  Görüldüğü üzere viyadük yaptıklarını zanneden AKP iktidarı, Bingöl halkına esasen yapay bir şelale yaptıklarını yarım saatlik bir yağışla göstermiştir. Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan ve ulaşım açısından ciddi önem arz eden Çapakçur Viyadüğünde sürekli aynı sorun yaşanmasına rağmen maalesef bugüne kadar bir çözüm üretilmemiştir. Şehri yönetenlerin sorunlar ve acil durumlar karşısındaki sorumsuzluğu ve acizliği büyük felaketlere yol açmadan bir an önce harekete geçilmelidir."

ENGELLİ BİREYLERE MOBİNG

Bingöl'de engelli bireylere mobing iddialarına dair, geçen hafta Altı Nokta Körler Derneği'ni ziyaret etiklerini söyleyen Hülakü, "Bingöl kenti, her bir engelli yurttaşın engelsiz bir şekilde yaşayacağı bir kent olmalıdır. Yeşil Sol Parti olarak bizler engellilere yönelik engeli olan AKP iktidarının toplumsal temsiliyet düzleminde eşitlenmelerine olanak vermediklerini görüyoruz. Buna karşın engelli yurttaşlarımızın yardıma muhtaç, destek ihtiyacı olan bireyler olarak değil toplumun eşit birer ferdi olarak yaşamda en aktif şekilde yer almaları gerektiğini savunuyoruz." ifadelerini kullandı.

SİNAN AYGÜL'E SALDIRI

Hülakü, son olarak, geçen hafta Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül'e yapılan saldırıyı kınadı. Kabul edilemez saldırının tüm basın emekçilerine yönelik olduğunu kaydeden Hülakü, Sinan Aygül'e geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bakmadan Geçme