banner27

banner28

banner26

Erdoğan: “Bin yıldır olduğu gibi bugünlerimiz de kolay geçmiyor”

Muş’un Malazgirt İlçesi’nde binlerce kişiye hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bin yıldır olduğu gibi bugünlerimiz de kolay geçmiyor.” dedi.

GÜNDEM 26.08.2021, 15:28 26.08.2021, 16:05
Erdoğan:  “Bin yıldır olduğu gibi  bugünlerimiz de kolay geçmiyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 950. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Muş'un Malazgirt ilçesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, "Anadolu’daki bin yıllık varlığımızın her dönemi gibi bugünlerimiz de kolay geçmiyor." dedi. Erdoğan, "Bizim için Malazgirt tarihin tozlu raflarındaki sıradan bir zafer değildir. Malazgirt, maziden atiye kurduğumuz köprünün başlangıcındaki en önemli taşıyıcı sütundur." ifadelerini kullandı.

Malazgirt Zaferi’nin 950. yıldönümü etkinlikleri kapsamında dün Bitlis’in Ahlat ilçesinde düzenlenen programlara katılan ve geceyi burada geçiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğle saatlerinde ise helikopterle Malazgirt’e geldi. Malazgirt Tören Alanı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli, bakanlar, kuvvet komutanları eşlik etti. Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Fetih Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Ardından tören alanında toplanan binlerce kişiye hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anadolu’yu ebedi yurdumuz haline getiren Malazgirt Zaferi’nin 950. yıldönümünde Sultan Alparslan’dan başlayarak tüm kahramanlarımızı, gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Dün ecdadın bu toprakları yurt edinmek için akın akın yürüyerek Anadolu’ya gelirken adeta bir toplanma ve dağılma merkezi işlevi gördüğü Ahlat’taydık. Ahlat’ı medeniyetimize ve tarihimize yeniden kazandırmak için önemli yatırımlar yaptık. Van Gölü kıyılarında inşa ettiğimiz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden gençlik kampına ve millet bahçesine kadar nice yatırımlarla bölgeyi tarihine yakışan eserlere kavuşturduk. Gençlerimize miras bırakacağımız bu eserleri ebedi vatanımız Anadolu’ya vurduğumuz mühürleri, yeniden hatırladığımız canlandırdığımız bu semboller olarak görüyoruz. Bugün de Malazgirt Zaferi’mizin yıldönümü nedeniyle fetih programındayız. Malazgirt için Anadolu’daki tarihimizin sıfır noktası tabiri yapılır. Türk tarihinin Malazgirt’ten önce ve Malazgirt’ten sonra olarak tasvir edildiği yer tam da burasıdır. Bizim tarihimizde kolay kazanılmış zafer yoktur. Büyük Selçuklu Devleti kendisine istiklali kazandıran Dandanakan Zaferi’nin hemen ardından Anadolu’ya yönelme kararı almıştır. Çağrı Bey keşif maksatlı akınları tamamlayıp ülkesine döndüğünde fethin ilk müjdesini de vermiştir. Bu hayalini gerçeğe dönüştüren ise oğlu Sultan Alparslan oldu. Tabi tarihiminin her döneminde olduğu gibi oyunlarıyla milletimiz bölmeyi, devletimizi yıkmayı hedefleyen iç ve dış saldırılarla karşı karşıyaydı. Bir tarafta İslam dünyasını Selçuklu Devleti’ne karşı kışkırtan Fatimilerle diğer tarafta haçlı ruhuyla saldıran Bizanslarla mücadele ediyordu. Buna rağmen Sultan Alparslan’ın 9 yıllık hükümdarlığı dönemi, devlette nizamın, halkta memnuniyetin zirveye ulaştığı bir devir olarak tarihe nakşolmuştur. Fethettiği her yerde ecdadın estetik anlayışının en güzel örneklerini sergileyen bir imar hareketi başlatan Sultan Alparslan, bu geniş coğrafyada, birliğin ve adaletin tesisi için samimi gayret göstermiştir. Devletinin sınırlarını bir taraftan Hazar sahillerine, diğer taraftan Akdeniz kıyılarına genişleten Sultan Alparslan, Mısır seferine çıkarken yolu üzerindeki Malazgirt Kalesi’ni almış, Diyarbakır ve Urfa üzerinden Halep’e kadar da ulaşmıştır.

Bizans İmparatoru ise büyük bir ordu ile Selçuklu ilerleyişini durdurmak için yola çıkmıştı. Türklerin elinde bulunan Malazgirt Kalesi’ni zapt eden ve halkın tamamını kılıçtan geçiren Bizans ordusunun sergilediği vahşeti haber alan Sultan Alparslan, istikametini Ahlat, Malazgirt’e çevirmişti. Sultan Alparslan, önce sulh yolunu deneyerek Bizans İmparatoru’na bir elçi gönderdi. Selçuklu elçisi ile imparator arasında geçen şu diyaloğu burada sizlere aktarmak istiyorum. İmparator, ordusunun büyüklüğüyle gururlanan bir ruh haliyle Selçuklu elçisine, "Isfahan mı daha güzel yoksa Hemedan mı" diye sorar. Elçinin cevabını beklemeden de "Hemedan’ın soğuk olduğunu duyduk. Hayvanlarımız orada kışlar, biz de Isfahan’da kışlarız" diye konuşmasına devam eder. Selçuklu elçisi, "Evet, hayvanlarınız Hemedan'da kışlar ama sizin nerede kışlayacağınızı bilemem" deyince imparatorun yüzü asılır. Tabii sulh mümkün olmayınca savaş kaçınılmaz hale gelir. Malazgirt Ovası’nda, bugün, 26 Ağustos 1071 tarihinde yapılan meydan savaşında Bizans, büyük bir bozguna uğrarken, Büyük Selçuklu Devleti, tarihin en şanlı zaferlerinden birini kazanmıştır.” ifadelerini kullandı.

“BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRDIĞIMIZ HER YERİ ESENLİK YURDU HALİNE GETİRMENİN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ”

Bu zaferin ardından Malazgirt Ovası'ndan başlayıp Ege ve Marmara kıyılarına kadar ilerleyen Türk obalarının adım adım bu toprakları vatan haline dönüştürdüğünü dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Anadolu’da kısa sürede teşkilatlanan beylikler zamanında inşa edilen camiler, medreseler, kütüphaneler, çeşmeler, köprüler, çarşılar, hanlar ve kervansaraylar bu toprakları yepyeni bir çehreye büründürmüştür. Her zaman dediğimiz gibi bizim medeniyetimiz, kökü sevgiye, hoşgörüye, hakka, adalete dayalı bir fetih medeniyetidir. Tarih, fethettiğimiz bütün beldelerde güveni, huzuru, hoşgörüyü ve refahı hakim kılmak için milletçe verdiğimiz büyük mücadelelerin şahididir. Bugün de ecdadımızdan aldığımız ilhamla kendi vatanımızı ve bayrağımızı dalgalandırdığımız her yeri esenlik yurdu haline getirmenin mücadelesini veriyoruz.”

“Bizim için Malazgirt tarihin tozlu raflarındaki sıradan bir zafer değildir” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Malazgirt, maziden atiye kurduğumuz köprünün başlangıcındaki en önemli taşıyıcı sütundur. Bugün 950'nci yıldönümüne ulaştığımız Malazgirt Zaferi'nin bininci yıldönümü olan 2071'i de bu köprünün diğer tarafındaki ikinci büyük ayağı haline dönüştürmek istiyoruz. Bu iki taşıyıcı sütun arasındaki kemerin her tuğlası alın teriyle, kanla, canla, azimle verilen mücadeleyle döşenmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti'nden Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e kadar uzanan bu mücadeleler silsilesinde nice zaferler ve sevinçler yanında nice hüzünler de vardır. Malazgirt’ten başlayıp İznik’e ve Konya’ya, ardından Söğüt’ten başlayıp Bursa, Edirne ve İstanbul'a, bir asır önce de Ankara’ya kadar uzanan bu uzun yürüyüşün her anı bizim için ibretlerle doludur. Türkiye, doğuya ve batıya ait ne varsa hepsini de kucaklayan, kuşatan, bağrına basan bir büyük medeniyet mirasının bugünkü varisi olarak yeni bir şahlanış içindedir. İlamını şanlı geçmişimizden alan, gözünü yarım asır, bir asır sonrasının dünyasına diken bu atılımı gençlerimizle birlikte zafere ulaştırmakta kararlıyız. Bu asla içi boş bir hamaset, kibir ürünü bir böbürlenme, romantik bir mazi özlemi değildir. Tam tersi hakikatin ta kendisidir.”

“DÜNYADA NİCE TARİHİ ESERLERİYLE İZ BIRAKMIŞ BAŞKA MİLLET YOKTUR”

“Her yerde bize ait eserlere sahip çıkıyoruz” diyen Erdoğan, “Çünkü dünyada bu kadar geniş bir alanda anıtlarıyla, şehitlikleriyle, abideleriyle, camileriyle, nice tarihi eserleriyle iz bırakmış bir başka millet yoktur. İşte bu izleri takip ederek Moğolistan’ın derinliklerinden Adriyatik kıyılarına, Viyana kapılarından Kırım’ın dillere destan bahçelerine kadar her yerde bize ait eserlere sahip çıkıyoruz. Ecdat, kısa süreliğine de olsa ayak bastığı her yerde öyle güzel ve derin hatıralar bırakmış ki, nereye gitsek rengiyle, kokusuyla, özlemiyle karşılaşıyoruz. Eğer bugün bölgesinde ve dünyada gücü, itibarı, etkisi giderek artan bir Türkiye varsa bunu ecdadın çok geniş bir coğrafyaya serptiği sevgi ve saygı tohumlarını yeniden filizlendirmeye borçluyuz.” diye konuştu.

"BAZILARI ÜLKENİN 50 YIL SONRASINI BIRAK, 50 DAKİKA SONRASINI BİLE DÜŞÜNMÜYOR"

Türkiye'yi gelişmiş ülkeler ligine kadar getirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı şekilde ülkemizin içinde de asırlık ihmalleri, geri kalmışlıkları, hak ve özgürlük eksikliklerini milletimizle birlikte 19 yıl gibi kısa sürede gidermeyi başardık. Eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe, ulaştırmadan enerjiye, tarımdan sanayiye, spordan savunmaya her alanda ülkemizi gelişmiş ülkeler ligine kadar getirdik. İnşallah dünyanın küresel siyasi ve ekonomik düzeninin yeniden biçimlendiği şu dönemi de istikrar ve güven iklimini koruyarak değerlendirdiğimizde Allah’ın izniyle artık zirveye çıkmış olacağız. Malazgirt Zaferi’nin bininci yıldönümü olan 2071’i uzun vadeli vizyonumuzun sembolü olarak belirlememizin gerisinde bu anlayış vardır. Bazıları bu ülkenin ve milletin bırakınız 50 yıl sonrasını, 50 dakika sonrasını bile düşünmüyor, bunun sorumluluğunu hissetmiyor olabilir ama bizim vizyonumuz işte budur. Hayali olmayanın hedefi, hedefi olmayanın yolu olmaz. Davası hak olanın yardımcısı 'Hak'tır, hak olan davada zafer de muhakkaktır. Bu düsturla tarihin gösterdiği istikamette yürümeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“İSTİKLAL MARŞI BİLE 'KORKMA' DİYE BAŞLAYAN BİR MİLLETE YEİS YAKIŞMAZ”

Erdoğan, “Bir yandan bölgemizdeki terör ve istikrarsızlık sorunlarının, diğer yandan tabii felaketlerin, bir yandan küresel çalkantıların etkileriyle yüzleşiyoruz. Bunun yanında önümüzde pek çok fırsatın, imkanın da olduğunu biliyoruz. İstiklal Marşı bile 'Korkma' diye başlayan bir millete yeis yakışmaz. Durmak, duraksamak, geri dönmek yakışmaz. "Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım. Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım. Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım." Evet, bu kükremiş sel gibi millete zincir vuracak gafiller, gerektiğinde dağları yırtacak azme ve kararlılığa sahip olduğumuzu unutmasınlar. Buradan bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılı da bizimdir. İstanbul’un Fethi’nin 600’üncü yılı da bizimdir. Malazgirt Zaferi’nin 1000’inci yılı da bizimdir. Hicret’in 1500’üncü yılı da bizimdir. Nasıl fetihlerimizle, ilim insanlarımızla, gönül insanlarımızla sahip çıktığımız, ihya ettiğimiz, inşa ettiğimiz eserlerimizle geçmiş bizimse, teknolojisiyle, yenilikçiliğiyle, yapay zekasıyla hiç unutmayın, gelecek de bizimdir. Çünkü biz, tarihin bize yüklediği hiçbir sorumluluktan kaçmamış, hiçbir mücadeleden geri durmamış, hiçbir fedakarlıktan sakınmamış, emeğini ve gerektiğinde canını ortaya koymaktan çekinmemiş bir milletiz. Çünkü biz Türkiye’yiz. Çünkü biz dünyanın en kadim topraklarına, her karışıyla ve tüm mirasıyla sahip çıkan Türk milletiyiz. Çünkü biz, insanlığın vicdanı, mazlumların ve mağdurların umut kapısıyız. Ne zaman ki bu vasıflarımızı kaybedersek işte o zaman ahirimizi tehlikeye atmış oluruz. Ne zaman ki medeniyetimizin ve tarihimizin emanetini yere düşürürsek o zaman akıbetimizi belirsizliğe sokmuş oluruz.” ifadelerini kullandı.

"GENÇLERİMİZİN UMUTLARININ KIRILMASINA MEYDAN VERMEYECEĞİZ"

Büyük ve güçlü Türkiye yolunun kesilmesine rıza göstermeyeceklerini belirten Erdoğan, “Hiç kimsenin ülkemize ve milletimize böyle bir kötülüğü yapmasına göz yummayacağız. Anadolu’daki tarihimizin sıfır noktası Malazgirt’ten bir kez daha söz veriyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye yolunun kesilmesine rıza göstermeyeceğiz. Gençler, daha çok çalışacak, daha çok gayret gösterecek, daha çok mücadele edecek ve Türkiye’yi 2023 hedeflerinden 2053 ve 2071 vizyonundan ayrı düşürmeyeceğiz. Milletimizin başını yere eğdirmeyecek, yüreğine hüzün çöktürmeyecek, gençlerimizin umutlarının kırılmasına meydan vermeyeceğiz. Bugün burada, Malazgirt’te sizlerin gözlerinde gördüğüm ışık, hissiyatımda yalnız olmadığımı gösteriyor. Milletimizin daima yanı başında olan devletine gösterdiği güven ve ortaya koyduğu feraset, yürüdüğüm yolda yalnız olmadığımı gösteriyor. Bilhassa gençlerimizin coşkusu, sevgisi, enerjisi, mücadele gücümüzü sürekli tazeliyor, artırıyor. Rabbim hepinizden razı olsun. Bu duygularla bir kez daha Malazgirt Zaferimizin 950'nci yılının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olması Allah’tan diliyorum. Anadolu’yu ebedi vatanımız haline dönüştüren aziz şehitlerimizin hepsini, Sultan Alparslan’dan beri, tüm kahramanları şükranla yad ediyorum. Mevla yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Erdoğan konuşmasının ardından kentten ayrılmak üzere helikopterle Muş Sultan Alparslan Havalimanı'na geçti.

Kaynak: İHA
banner33
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31