Erzurum'dan sözde Ermeni soykırımı açıklamasına tepki

Erzurum!da ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 sözde Ermeni soykırımı olaylarına ilişkin protesto düzenlendi.

Erzurum'dan sözde Ermeni soykırımı açıklamasına tepki
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan ve beraberindekiler, ellerindeki dev Türk bayrağıyla ilçede Alaca Mahallesinde 104 yıl önce Ermeni çetelerince katledilen 278 kişi adına yapılan Alaca Şehitliği'nde, Biden'ın sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. 

Basın açıklamasını yapan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Alaca'da 278 kişinin Ermeni çetelerince şehit edildiğini hatırlatarak, "ABD Başkanı Biden, 1915 olayları için soykırım ifadesini kullanmış, Türkiye düşmanlığını ve Türk milletine karşı taşıdığı hastalıklı, kokuşmuş ve çürümüş tutumunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Biden, anlaşılan yüz karası olaylarla dolu ABD tarihini çok çabuk unutmuş. O halde ABD'nin kirli tarihini hem Biden hem de Biden ile aynı kafada olanlar için bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Vietnam, Japonya, Kore, Küba, Panama, Guatemala, Nikaragua, Meksika, Filipinler, Afganistan, Irak, İran ve Suriye'deki yüzbinlerce insanın kanını akıtan ABD, tarihin en büyük soykırımlarına imza atmış bir ülkedir." dedi.

ABD'nin bunların dışında çok sayıdaki soykırıma da imza attığını kaydeden Orhan, "ABD Başkanı Biden değil kim gelirse gelsin bu mübarek toprakların tanıklık ettiği Ermeni mezalimini unutturamaz, tarihi saptıramaz. Bizim tarihimiz tüm çıplaklığıyla orta yerde duruyor. Yürekleri yetiyorsa gelsinler kozlarımızı Ilıca, Alaca, Cinis, Yanıkdere ve Pasinler'de kısacası Ermeni vahşeti ve cinayetlerinin dört bir yanda yaşandığı Erzurum'da paylaşalım. Türkler tarihin hiçbir döneminde ve hiçbir zaman Ermenilere asla soykırım yapmamıştır. Tam tersine Ermeni Hınçak, Taşnak ve Ramgavar çeteleri Erzurum ve çevresinde insanlık dışı katliamlar yapmış, vahşetin hem de en büyüğünü gerçekleştirmişlerdir. Bu çeteler Müslüman Türk 50 bin ahaliyi yaşlı, kadın, çoluk, çocuk demeden katletmişlerdir." diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz ise emperyalistlerin kendi suçlarını örtmek için Ermeni sempatizanı olduklarını söyledi. Ermenilere asıl zulmü yapanların ABD başkanları ve onların ataları olduğunu anlatan Öz, bu katliamların batının hanesine yazılması gerektiğini kaydetti. Şehitliğe gelenler, Ermeni çetelerinin katlettiği vatandaşların yer aldığı fotoğraflarla şehitlere dua etti.

Bakmadan Geçme