Erzurum'da tandır bacasına leylek kilidi!

Erzurum'da bir aile, ekmek pişirmek istedikleri tandırın bacasında yapacakları tadilatı, leylek çiftin yuva yapması nedeniyle sonbahara erteledi.

Erzurum'da tandır bacasına leylek kilidi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yakutiye ilçesinin Ortadüzü Mahallesi'nde ikamet eden Ayşe Aslan ve ailesi,  tandırlarının bacasında leylek çiftin yuva yaptığını gördü. Bu yüzden tandırı kullanamayan ve bacada tadilat yapmak isteyen Aslan, yuvanın taşınması yönünde Yakutiye Belediyesi'ne başvurdu.

Belediye görevlileri de Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğüne bağlı bir veteriner hekim ile yuvada inceleme yaptı. İnceleme sonucu leyleklerin çiftleşme döneminde olması sebebiyle ekim ayına kadar yuvanın taşınmaması kararı alındı. Aslan ailesinin tandır bacasında yapacağı tadilat da bu nedenle leyleklerin göç edeceği sonbahar aylarına ertelendi.

Yakutiye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünden peyzaj mimarı Resul Dağdelen, vatandaşın talebi doğrultusunda leylek yuvasının kontrollerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yuvayı milli parklardan veteriner hekimle incelediklerini anlatan Dağdelen, "Veteriner hekimin görüşleri doğrultusunda leylekler çiftleşme döneminde oldukları için yuvaya dokunmayacağız. Leylek çift, ekim ayında yuvayı terk edince yuvayı başka alana taşıyacağız. Yuvayı sağlamlaştırma adına şimdi incelemelerde bulunduk. "dedi.

Dağdelen, evin tandır kısmında tadilat yapmak isteyen ev sahibinin yuvayı da yıkmak istemediğini ifade etti.

Yuvanın çok büyük olduğunu aktaran Dağdelen, "Leylekler göç edene kadar yuvayı güvenli hale getireceğiz. Veteriner arkadaş yakın zamanda leyleklerin yumurtlayacağını, bundan dolayı yuvayı taşırsak leyleklerin o yuvaya bir daha girmeyeceğini söyledi. Bu sebeple yuvayı şimdilik taşımayacağız." diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Burhan Seferoğlu' da uzun zamandır leyleklerin mahallelerinde bulunduğunu belirterek, ev sahibinin yuvadan dolayı tadilat yapamadığını dile getirdi.

Bakmadan Geçme