DSİ Erzurum'da göçü önleyecek

DSİ, Erzurum'daki çalışmaları sayesinde 770 dekar tarım arazisini sulanabilir hale getirerek göçü önleyecek.

DSİ Erzurum'da göçü önleyecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

DSİ Yakutiye ilçesindeki Köşk Barajı'nda devam eden sulama çalışmaları ile bölgede hem sulama sorununun önüne geçecek hem de ekonomik refahın artmasını sağlayacak. Bölgedeki sulama çalışmaları ile ilgili bilgi veren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, projenin tamamlanması ile 770 dekar arazinin sulanacağını söyledi. 

Baraj inşaatının yüzde 80'inin tamamlandığını belirten Yıldız, “Barajda gövde dolgu imalatlarına devam edilmektedir. Dolusavak imalatı ve ulaşım yolları yapılacaktır. Temelden yüksekliği 41 metre ve su depolama kapasitesi 0,500 milyon m3 olan Erzurum Merkez Yakutiye Köşk Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 62 Bin TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.”  dedi.

ÇALIŞMALAR GÖÇÜ ÖNLEYECEK

Sulama çalışmaları ile göçü engellemeyi hedeflediklerini belirten Yıldız, "Modern sulamayla tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum, kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılmasına katkı sağlarken diğer yanda vatandaşın yaşam standardını yükselterek göçü önlüyor." diye konuştu.

Bakmadan Geçme