Çikolatadaki büyük tehlike... Erken ergenlik nedeni

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, erken ergenliğin önemli bir nedeninin de, başta çikolata olmak üzere hazır yiyeceklerdeki soya lesitini maddesi olduğunu söyledi.

Çikolatadaki büyük tehlike... Erken ergenlik nedeni
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, son yıllarda hızla artan erken ergenliğin önemli bir problem olduğunu söyledi.

Erken ergenliğin en önemli nedenlerinden birinin, hazır yiyeceklerde 'bağlayıcı' ya da 'kıvam artırıcı' olarak kullanılan 'lesitin' maddesi olduğunu belirten Kurtoğlu, özellikle çikolatada kullanılan 'soya lesitini'nin tehlikeli olduğuna işaret etti.

SOYA LESİTİNİ DAHA TEHLİKELİ

Kurtoğlu, erken ergenliğe sebebiyet vermesinden dolayı 'endokrin bozucu' olarak adlandırılan 'lesitin maddesinin soya ve ayçiçekten üretildiğini belirtti. Soya lesitininin, ayçiçek lesitininden daha tehlikeli olduğunun altını çizen Kurtoğlu, ucuz olması nedeniyle soyadan yapılan lesitinin daha çok kullanıldığını söyledi. 

Kurtoğlu, "Bu olumsuz etkenlere genel anlamda 'endokrin bozucu maddeler' deniyor. Bu maddelerin başında soya ürünleri geliyor ve östrojen hormonu gibi etki gösterdiği için erken ergenliğe yol açıyor. İçerisinde soya lesitini adı verilen katkı maddesinin bulunduğu çikolatayı bunların başında sayabiliriz. Yine içeriğinde soyalı katkı maddesi bulunan bisküviler, bunların dışında sucuk, salam, sosis, mayonez, ketçap, cips gibi endüstriyel ürünler de erken ergenliği tetikliyor. Ayrıca lavantanın direk kullanılması ya da lavanta içerikli duş jeli, şampuan ya da kozmetik ürünler, yine çay ağacının kullanıldığı kozmetikler, rezene çayı, içinde ZEA adı verilen mantar toksini oluştuğu için mısır konservesi de erken ergenliğe yol açıyor. Oyun hamurları ile çok oynamak, yüzeyinde endokrin bozucu olduğu bilinen 'fitalat' maddesi bulunduğu için plastik bardaklar ile içme sularının plastik şişelerde güneşte bırakılıp sonra içilmesi, kış döneminde domates ve salatalığın kabukla yenilmesi ve tavuğun derisiyle tüketilmesi de önemli erken ergenlik nedenleri arasında yer alıyor." diye konuştu. 

KIZLAR 8, ERKEKLER 9 YAŞINDA ERGENLİĞE GİRİYOR

Kurtoğlu, erken ergenlik bulgularını şöyle sıraladı:

"Erken ergenlik kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce sekonder seks karakterlerinin ortaya çıkmasıdır. Kız çocuklarında göğüs, erkek çocuklarında ise yumurtalık büyümesi ilk bulgularıdır. Bunun dışında erkek ve kız çocuklarda koltuk altı ya da etek bölgesinde görülen tüylenme de ön bulgu olabilir."

KIZ ÇOCUKLARI İÇİN DAHA BÜYÜK PROBLEM

Erken ergenlik probleminin daha ziyade kız çocuklarında görüldüğünün altını çizen Kurtoğlu, "Erken yaşta vücudunda meydana gelen değişiklikler kız çocuklarını strese sokmakta, eğer tedavi edilmez ya da tedavi edilemeyecek duruma gelmişse erken adet görmesi de arkadaşları arasında problem oluşturmaktadır. Aynı zamanda hem erkek hem kız çocuklarda erken ergenlik boy kısalığına neden olmaktadır. Erkenden östrojene maruz kalan bir bünyede meme kanseri ve rahim kanseri riski de artmaktadır. Ayrıca bu durum Sosyal Güvenlik Kurumuna da aşırı bir ilaç yükü getirmektedir." ifadelerini kullandı. 

LESİTİN NEDİR?

İlaç sektöründe ve bazı hazır gıda maddelerinde 'emülgatör' yani en basit anlamıyla, su ve yağı birbirine bağlamak için kullanılan lesitin en çok soya ve ayçiçekten üretilmektedir. Son yıllarda soya bitkisi ile ilgili olarak çıkan GDO tartışmalarından dolayı, soya ürünleri ve dolayısıyla soya lesitini bazı çevrelerce şüpheli olarak değerlendirilmekte, ayçiçek lesitini daha sağlıklı bir alternatif olarak görülmektedir.

Bakmadan Geçme