Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Sarıkaya:

Dünya Antimikrobiyal Haftası sebebiyle açıklamalarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, 'Antimikrobiyal direnç tüm dünyanın karşı karşıya olduğu bir sağlık tehdididir' dedi.

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Sarıkaya:
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Dünya Antimikrobiyal Haftası sebebiyle açıklamalarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, “Antimikrobiyal direnç tüm dünyanın karşı karşıya olduğu bir sağlık tehdididir” dedi.

Her yıl 18-24 Kasım’da kutlanan ‘Dünya Antimikrobiyal Haftası’ çerçevesinde açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Sarıkaya, antimikrobiyal dirençten korunmak için tavsiyelerde bulundu. Antibiyotiklerin keşfinin enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölümleri azalttığına değinen Dr. Sarıkaya, antimikrobiyal direncin ilaçlara yanıt vermediği takdirde bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler ile oluşan enfeksiyonların tedavisini zorlaştırdığını ve ciddi hastalık ve ölüm riskini arttırdığını söyledi.

“Antimikrobiyal, mikroorganizmaları öldüren veya büyümelerini durduran bir maddedir”

Antimikrobiyal direç ile ilgili bilgiler veren Dr. Sarıkaya, “Antimikrobiyal, mikroorganizmaları öldüren veya büyümelerini durduran bir maddedir. Antimikrobiyal ilaçlar öncelikle etki gösterdikleri mikroorganizmalara göre gruplandırılabilir. Antimikrobiyal direnç (AMD), enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların, daha önce etkili olan antimikrobiyal ilaçlara artık yanıt vermediğinde ortaya çıkar. Bu durumda bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler ile oluşan enfeksiyonların tedavisini zorlaştırır, ciddi hastalık ve ölüm riskini artırır. Antibiyotiklerin keşfi enfeksiyon hastalıklarına bağlı ölümleri azaltarak, toplumsal ve sosyal hayatımızda önemli değişimlere neden olmuştur. Antibiyotikler, enfeksiyon hastalıklarında modern tıbbın yapı taşı olarak görev yapmıştır. Enfeksiyon hastalıklarından ölümlerin azaltılmasında mikrobiyoloji alanındaki gelişmeler, aşıların geliştirilmesi, kitlesel aşılamalar, temiz su ve gıdaya erişim de önemli katkı sağlamıştır” dedi.

"Antimikrobiyal direnç tüm dünyanın karşı karşıya olduğu bir sağlık tehdididir" ifadelerine yer veren Sarıkaya, "Sonuçta antimikrobiyal direnç, sadece bu günü değil geleceği de ilgilendiren en ciddi küresel sağlık sorunlarından birisi haline gelmiştir. Günümüzde dirençli mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların hızla küresel düzeyde yayılması endişe vericidir" diye konuştu.

Bakmadan Geçme