Bitlis'deki tekstil atölyesi Avrupa'ya açılıyor

Bitlis Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bulunan tekstil firmaları, Avrupa ülkelerine ürün ihraç etmeye başladı.

Bitlis'deki tekstil atölyesi Avrupa'ya açılıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bitlis Organize Sanayi Bölgesi’nde tekstil fabrikası kuran Fatih Teker üretimlerinin yurt içi satışılarından sonra Avrupa ülkelerine de ürün ihraç etmeye başladı. Tekstil mühendisi olan Fatih Teker, fabrikada şu an 200 kişini istihdam edildiğini ve bu sayıyı 900’e çıkartmayı istediklerini belirtti.  

"İNSANIN KENDİSİNİ İYİ HİSSETMESİ EKONOMİK ÖZGÜRLÜĞÜNE BAĞLI"

Bitlis il genelindeki tekstil fabrikalarında şu an 5 bin civarında personelin çalıştığını ve dolayısıyla 25 bin kişinin tekstil üretiminden faydalandığını söyleyen Teker, “Biz burada konfeksiyon üretimi yapıyoruz. Hem yurt içi hem yurt dışı ihracat yapan firmayız. Fabrikamız 10 bin metrekare üzerine kurulmuş kapalı bir alana sahiptir. Burada 200 personel ile işbaşı yaptık, istihdam sayısını kademeli olarak kısa sürede 900’e çıkartmayı planlıyoruz. Burada ürettiğimiz ürünler çoğunlukla yurt dışı markalar ve kargo ya da tırlar ile ihracat yapılıyor. Ürünleri İspanya, İtalya, İngiltere, Avrupa bloğundaki çok sayıda ülkeye ihracat ediyoruz. Bitlis il genelinde şu anda 5 bin civarında çalışan var. Her çalışan ailesinin ortalama 5 kişi olduğunu düşünürsek, 25 bin kişinin işten ekmek yediği anlamına gelir. Bu da ekonomi anlamında bölgeye ciddi bir fayda sağlıyor. Alışveriş ve harcama olarak düşündüğümüzde de hem istihdam hem de ekonominin doğal olarak daha da canlandığını görürüz. İnsanların kendisini daha iyi hissetmesi tamamıyla ekonomik özgürlüklerine bağlı. " dedi.  

"SON YILLARDA TEKSTİL ÜRETİMİ 6. BÖLGEYE KAYDI"  

Tekstil üretimi konusunda doğunun batı illerinden daha elverişli olduğunu vurgulayan Teker, “Ben batıdan geldim buraya. Tekstil anlamında batıda daha fazla üretim söz konusuydu, fakat son yıllarda tekstil üretimi, 6’ncı bölgeye yani doğuya kaymaya başladı. Buralarda hemen hemen her ay bir fabrika açılıyor. Bu da hem istihdamı artırıyor hem de işsizlik sorununa bir nebze olsa çözüm sağlıyor. Burada insanların talebi gayet memnun edici. İnsanlar bu işi öğrenmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Personel bulmakta bir sıkıntı yaşamıyoruz ve çok ciddi başvuru söz konusu. Doğuda çalışma anlamında her zaman bir ön yargı söz konusuydu. Batıda ve doğuda çalışan biri olarak şunu söyleyebilirim. Bu bölge hem güvenli hem çalışma şartları ve çalışma koşulları gayet iyi. Doğuda o güvenin daha fazla olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. Ayrıca, pandemiden dolayı kendi memleketine ciddi bir şekilde göç söz konusu. Kalifiyeli personel bulma anlamında sıkıntı yaşamıyoruz. ”diye konuştu. 

Bakmadan Geçme