Atatürk Üniversitesinin 4 programı, MÜDEK tarafından değerlendirildi

Eğitimde kaliteye ve uluslararasılaşmaya önem veren Atatürk Üniversitesi, son yıllarda bünyesinde bulunan birçok fakülte ve programın akredite edilme işlemlerini başarıyla gerçekleştirirken bu birimlere yenilerini eklemeye devam ediyor.

Atatürk Üniversitesinin 4 programı, MÜDEK tarafından değerlendirildi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Eğitimde kaliteye ve uluslararasılaşmaya önem veren Atatürk Üniversitesi, son yıllarda bünyesinde bulunan birçok fakülte ve programın akredite edilme işlemlerini başarıyla gerçekleştirirken bu birimlere yenilerini eklemeye devam ediyor.

Bu kapsamda Mühendislik Fakültesi bünyesinde yer alan İnşaat Mühendisliği, (Örgün Öğretim) Kimya Mühendisliği, (Örgün Öğretim) Makine Mühendisliği (Örgün eğitim) ve Ziraat Fakültesinden Gıda Mühendisliği programlarının akreditasyonu için 26-28 Kasım 2023 tarihlerinde Atatürk Üniversitesine gelen Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) yetkilileri, Mühendislik ve Ziraat Fakültelerine yönelik incelemelerinin ardından Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile de bir araya geldi.

Değerlendirme sürecinde Fakülte Dekanlarının, fakülte, bölüm ve programlar hakkında verdiği bilgiler sonrası MÜDEK Değerlendirme Takımları, ilgili fakülte yönetimi, program yöneticileri, kalite komisyonları, ilgili kurul ve komisyonları ile görüşmeler gerçekleştirirken, fakülte ve bölümlerin laboratuvar, sınıf, kütüphane, çalışma alanları ve diğer sosyal alan olanaklarını ziyaret etti. Akredite edilecek programların öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, paydaşları, mezunları ve öğrencileriyle de görüşen MÜDEK Değerlendirme Takımı; gerçekleştirilen bu ziyaretlerin ardından, bu programlar için akreditasyon kararını gelecek birkaç ay içerisinde verecek.

“Öğrencilerimizin Çok Yönlü Bir Eğitim Almalarını İstiyoruz”

Konuklarını Rektörlük Senato Salonunda ağırlayan Prof. Dr. Ömer Çomaklı, bölgede mühendislik eğitiminde lider bir kurum olarak tüm akademik çalışmalarda yeniliğe ve bilginin ilerlemesine öncelik vermeye devam edileceğini belirterek, akredite edilmenin üniversite bünyesindeki yüksek kaliteli eğitim ve sürekli iyileştirme çabalarının bir sonucu olduğuna işaret etti. Prof. Dr. Çomaklı: “Yetkin akademik programlar sunma ve öğrencilerimizin çok yönlü bir eğitim almalarını sağlama misyonu, üniversite yönetimi olarak en büyük önceliğimizdir. Akredite edilen program sayılarındaki artışlar da bu hedefe emin adımlarla yürüdüğümüzün en önemli göstergesidir. Bu düşüncelerle; titiz değerlendirmeleri için MÜDEK ekibine, dekanlarımıza, program yöneticilerine, akademisyenlerimize ve öğrencilerimiz ile paydaşlarımıza emekleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

MÜDEK Nedir?

Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK), çeşitli disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak mühendislik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteren bağımsız bir kuruluştur.

Mühendislik programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak tanınmaktadır. 17 Kasım 2006 tarihinden beri Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı (ENAEE - European Network for Accreditation of Engineering Education) asil üyesidir. EUR-ACE Etiketi vermek üzere ENAEE tarafından yetkilendirilmiştir. 15 Haziran 2011 tarihinden beri Washington Accord (WA) imzacısıdır (üyesidir).

Bakmadan Geçme