Ardahan'da Nevruz kutlamaları

Baharın müjdecisi Nevruz Bayramı, Ardahan'da coşkuyla kutlandı.

Ardahan'da Nevruz kutlamaları
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Baharın müjdecisi Nevruz Bayramı, Ardahan’da coşkuyla kutlandı.

Ardahan Valiliği İl Kültür Müdürlüğü tarafından Milli Egemenli parkında düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına, Ardahan Valisi Hayrettin Çiçek, Belediye Başkan vekili Mustafa Badem ve vatandaşlar katıldı.

Nevruz bayramının, baharın yeniden başlayışı ve bereketin simgesi olduğunu söyleyen Vali Çiçek, “Özellikle Ardahan’da sert bir şekilde geçen kışın ardından cemrenin düşmesi, baharın tekrar gülen yüzünü göstermesi, tabiatın canlanması, çiçeklerin açması, sevginin, mutluluğun timsali olarak da görebiliriz. Bu manada ecdadımız yüzyıllardan bu tarafa Nevruz bayramını kutlamakta. Nevruz bayramının birleştirici yönü de var. Özellikle coğrafyamız içerisinde, Alevi’siyle, sünni’siyle, kürdüyle, Türk’üyle bizleri bir yapan, bir arada tutan bu tarz bayramlarımız, ortak değerlerimizdir.’’

İsrail’e boykot çağrısı

Vali Çiçek, İsrail’in Filistin halkına zulmü karşısında sessiz kalamayacaklarını söyleyerek, Nevruz bayramında vatandaşları İsrail mallarına karşı boykota davet etti.

Vali Mustafa Çiçek, protokol ve vatandaşlar tarafından park içerisinde nevruz ateşi yakıldı. Vali Çiçek ve vatandaşlar, yanan ateşin üzerinden atladı. Törene katılanlar çeşitli renklere boyanmış yumurtaları tokuşturdu, temsili olarak örste demir dövüldü. Protokol ve vatandaşların Nevruz ateşi etrafından halaylar çektiği kutlama programında, Halk oyunları ekibi de gösteriler sundu.

Bakmadan Geçme